avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate DinaOlivia

Activitate DinaOlivia

Buna ziua,sunt din Timisoara si am o fata cu handicap grav, majora; de cativa ani ni se cere asistentilor personali,parinti, sa facem tutela pt.ei , ni se spune ca asa e bine nu ni se explica clar de ce si ni se spune ca daca nu facem ni se vor taia salariile,iar banii de concediu vin pe numele persoanei cu handicap si pana acum de 2ani de cand am auzit ca e legea cu banii de concediu, n-au primit decat cei cu copii minori sau cei care au facut tutela,eu de exemplu nu am locuinta proprie nici bunuri personale prea multe(caci am inteles ca pe cei de la asistenta sociala,ai intereseaza si asta),iar fata mea este pe numele meu de fata si eu m-am recasatorit.Asdori daca se poate sa-mi spuna cineva autorizat daca este obligatorie tutela si ce implica ea cu avantaje si dezavantaje...va multumesc.---raspunsul care l-am primit nu se refera la persoana cu handicap adulta,si daca e obligatorie tutela
---mai astept raspuns mai explicit,caci din raspunsul primit nu mi s-a lamurit problema,multumesc---