avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters60804

Activitate ContSters60804

Răspuns la discuția Cheltuieli de judecata
fratele ne-a dat in judecata pe mine si pe tata el este reclamantul.......noi adica eu si tata am solicitat ca imobilul sa ramana tatalui noua sa nea dea cat ni se cuvine dar in bani nu in natura.Si la cate datorii i-am platit fratelui mi se pare corect sa plateasca si el ceva.........nu numai eu si tata...ca banii nu vrea sa-i restituie.Daca i-as cere acum tot in instanta s-ar prelugi perioada procesului? nu vreau decat sa se termine mai repede chiar daca nu mai vad nici un ban,dar mi-as dori sa recuperez totusi banii
Suntem in proces pentru dezbaterea succesiunii dupa moartea mamei(acum 14 ani)proces care se v-a termina in cel mult 2 luni ,ieri am avut termen si s-a depus cea de-a doua expertiza tehnica(avand valoarea casei aceeasi ca la prima expertiza).Intrebarea mea este urmatoarea:Cine v-a plati cheltuielile de judecata avand in vedere ca fiecare si-a luat partea cuvenita prin lege,si nu am dorit sa se ajunga aici dar fratele meu a vrut sa i se dea mai mult ....iar eu i-am platit toate cheltiuielile de intretinere dupa plecarea lui din casa lui tata in valoare de 7000 ron,bani pe care nu a dorit sa mi-i dea spunand ca si eu voi mosteni ceva si sa le platesc eu desi sunt casatoria de 12 si nu mai locuiesc acolo...am incetat sa mai sper ca imi voi recupera banii vreodata nu doresc decat sa se termine odata acest proces...in expertiza s-a stabilit valoarea casei si sultele fiecaruia...acestea vor ramane si in final?sau judecatorul poate modifica ceva ?si cine v-a plati cheltuielile?dupa parerea mea ar trebuie sa le plateasca el(ca ne-a dat in judecata)tata dorind sa-i dea partea lui dar el a cerut dublu.........si astfel s-a ajuns aici .Trebuie sa cerem noi ca acele cheltuieli sa le plateasca el sau v-a hotara instanta??va multumesc
am inteles .........multumesc!:)
multumesc pentru raspuns......iar cadastru si intabularea nu sunt facute...nu avem decat planul casei atat pe care fratele meu la luat si refuza sa il dea tatei.
Buna ziua ! In luna iunie (2009)trebuia sa facem expertiza casei ceruta de judecator suntem in proces ptr dezbaterea succesiunii dupa moartea mamei,eu (sora)nu am primit nici o instiintare ,tatal meu a primit-o dar nu a stiut ca pers care a luat-o nu i-a spus .....iar fratele meu a venit in lipsa noastra cu expertul si a facut expertiza..din exterior ca in casa nu au putut intra ...dupa care ne-a acuzat ca nu am venit dar sincer nu am stiut ca as fi venit imediat ca stau aproape de tata......zilele acestea am primit prin posta o citatie impreuna cu experiza facuta de ei....in care se mentiona ca nu poate fi impartita casa in 3...iar cand am inceput sa citesc....de fapt spuneau ca in dependintele pe care le are tata in spatele casei si sunt niste magazii se poate locui si ca am putea sa facem o cale de acces care sa duca la acele dependinte...iar la ultimul termen pe care l-am avut in iunie judecatorul a stabilt in baza expertizei chiar si o sulta pentru fiecare spunand ca nu se poate imparti in natura iar acum vad ca expertiza spune altceva...........spuneti-mi va rog frumos daca este normal ca o expertiza sa se faca in lipsa celorlalti 2 mostenitori legali.....si daca o putem cere sa se faca din nou dar acel expert a mentionat ca daca mai dorim o noua evaluare mai vrea 500 ron dupa ce am platit 900 ron....nu suntem multumiti cu expertiza facuta de ei in lipsa noastra pentru ca nu era normal sa vina in lipsa......si nici sa mai platim iar...ca nu este vina noastra............se mai poate face ceva in cazul acesta?
va multumesc!
Răspuns la discuția acte pentru un loc de veci
multumesc pentru raspuns.....m-am linistit...
Răspuns la discuția acte pentru un loc de veci
actele sunt pe numele bunicului....si trebuie sa merg la notar sau la cei care administreaza cimitirul si acesta apartine de CTA iar locul de veci este in Palazu
Răspuns la discuția acte pentru un loc de veci
in Constanta
Buna ziua ! am si eu o intrebare unchiul meu mi-a spus ca vrea sa treca locul de veci unde este ingropata mama mea pe numele meu...din cate stiu eu aceste acte costa ceva...la notar in comparatie cu 6 ron cat plateste el pe anX-(as vrea sa stiu cam cat costa aceste acte .....poate a trecut cineva prin aceeasi situatie.......multumesc:)
a-ti inseles foarte bine gradele de rudenie ....multumesc pentru raspuns tuturor....m-am luminat putin.....si pe viitor stiu ce am de facut