avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Activitate UtilizatorBucuresti

Activitate UtilizatorBucuresti

Este grefier :) de aici reticenta pentru proces
Buna ziua, mama mea lucreaza la stat si este efectiv imposibil pentru ea sa-si ia zile libere deoarece sefii ii spun ca nu ramane nimeni sa faca treaba, intr-un birou de 6 angajati, doar ea si inca un coleg muncesc cu un volum mare de munca iar restul de 4 au un volum mic, fiind inegal distribuit acest volum. Mama doreste sa-si faca analizele anuale si efectiv nu i se da liber deoarece nu este nimeni in birou care sa ii acopere activitatile, problema mea este ca si in 2021 aceasta a avut doar 15 zile de concediu de pe 16 august pana 3 septembrie si i s-a facut rechemare din concediu ca sa acopere munca unui alt coleg care tocmai ce venise din concediu de o luna si atunci isi luase medical pentru a face niste investigatii medicale care au durat 1 luna si jumatate si dupa a fost totul ok cu acest coleg dpdv medical; dar mama nu a reusit sa-si ia restul de 5 zile pentru a insuma 20 de zile anuale de concediu, care din cate stiu eu obligatorii. Va rog sa tratati acest subiect cu maturitate si fara reply-uri cum ar fi "daca nu-i convine la stat sa se duca la privat" deoarece domeniul ei nu este unul regasit in spatiul privat; pana la urma toti suntem oameni si ar trebui sa ne comportam cu un minim de decenta intre noi. Acestea fiind spuse, se poate face legal ceva in acest sens ? Ea nu doreste sa intocmeze un proces deoarece spune ca nu are cauza de castig, stim ca un proces ar dura multi ani, si nu visam sa ne imbogatim de pe urma acestuia, eu vreau ca sa fie pedepsit. cumva, acest comportament care este foarte problematic fata de un angajat. Va multumesc de ajutor si raspunsuri!
Buna seara, am urmatoarea situatie: din cauza vantului care a batut foarte tare in lunile recente, tabla de pe acoperisul vecinului meu s-a desprins in unele locuri si a cazut la mine in curte; acest vecin ne-a mai dat in judecate prin 2016 pt daune deoarece zicea ca are igrasie din cauza noastra dar nu a avut castig in istanta. Acesta, ca sa-si repare partea aceea de acoperis trebuie sa aibe acces in curtea mea, nu ne intelegem cu acest vecin, acesta stie de tabla cazuta dar nu a facut nimic in aceasta privinta (desi financiar ei se lauda pe strada ca au bani). Tabla aceea cazuta cu siguranta ii provoaca daune asupra casei, pot face ceva in acest fel incat sa nu ma dea din nou in judecata cu motivul ca nu i-am oferit acces in curtea mea pt a-si repara acoperisul ? Aici este atasata o poza cu partea lui de casa: [ link extern ]
Va multumesc anticipat de raspunsuri!
Buna ziua, as dori sa-mi inlocuiesc gardul actual care este construit din 1977 din beton si panouri de tabla. Problema este ca nu am cadastru sau posibilitatea de a face deoarece proprietatea noastra a facut parte dintr-o curte comuna iar dupa ce ne-am judecat cu vecinii am primit o partajare definitiva dar fiecare birou cadastrial ne spune ca nu putem face cadastru fara sa facem si partea vecinilor. Intreabarea mea este: fara a avea autorizate, pot sa daram gardul actual si sa fac unul nou dar sa fie construit tot din beton si panouri de tabla, pot fi sanctionat intr-un fel ? Va multumesc anticipat!
Buna ziua, problema pe scurt este aceasta: terenul unde eu si cu vecinii mei locuim in prezent a fost curte comuna, iar gardul dintre noi era detinut de ambele parti, in 2012 acestia au castigat un proces in care gardul dintre noi este exclusiv proprietatea acestora cu motivul ca noi nu voiam sa refacem gardul, Gardul este unul vechi din lemn, din 1990, cu furtunile recente bucati de lemn intregi din gard s-au strambat si putem vedea unul in curtea celuilalt, iar cainii nostrii latra toata ziua unul la celalalt. Ce se poate face in acest caz ? Cui ma pot adresa sa repare gardul pe care ei au drept de proprietate ? As dori sa refaca gardul cu totul deoarece nu se mai poate locui in acest fel. Va multumesc anticipat.