Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inlocuire gard fara autorizatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inlocuire gard fara autorizatie

Buna ziua, as dori sa-mi inlocuiesc gardul actual care este construit din 1977 din beton si panouri de tabla. Problema este ca nu am cadastru sau posibilitatea de a face deoarece proprietatea noastra a facut parte dintr-o curte comuna iar dupa ce ne-am judecat cu vecinii am primit o partajare definitiva dar fiecare birou cadastrial ne spune ca nu putem face cadastru fara sa facem si partea vecinilor. Intreabarea mea este: fara a avea autorizate, pot sa daram gardul actual si sa fac unul nou dar sa fie construit tot din beton si panouri de tabla, pot fi sanctionat intr-un fel ? Va multumesc anticipat!

Buna ziua!!

Dacă doar se înlocuiește gardul vechi cu unul nou din același materiale și in același fel, nu este nevoie de autorizație de construcție.
gi-jane2, moderator
Conform art 11 lit A din legea 50/1991, se pot executa fara autorizatie de construire:
a) reparații la împrejmuiri, atunci când nu se schimbă forma acestora și materialele din care sunt executate;