avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Activitate Moscu Marius

Activitate Moscu Marius

Am inteles.Oare se poate legaliza aceasta hotarare si folosi pentru a schimba cartea de identitate sau trebuie asteptata indreptarea materiala ?
Buna seara.Va rog frumos,daca se poate,sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea speta.O prietena,despartita in fapt de foarte multi ani de sotul ei,a introdus actiune de divort,( are calitatea de reclamanta ) prin care a cerut ca divorțul să fie pronunțat din culpa sa exclusivă,cerand totodata si revenirea la numele de fata,detinut anterior casatoriei.Instanta s-a pronuntat in luna iunie astfel``Admite cererea formulată de către reclamanta.......//Dispune desfacerea căsătoriei părților, consfințită prin Certificatul de căsătorie......din culpa exclusivă a reclamantei.Dispune ca pârâta să revină la numele purtat anterior încheierii căsătoriei, respectiv....Intrucat instanta a scris in hotare ``parata``,in loc de reclamata,s-a cerut indreptarea erorii materiale printr-o cerere adresata instantei.In aceste conditii si avand in vedere ca au trecut cele 30 de zile de la comunicare,se poate considera ca fiind divortata? Pt cererea de indreptare a erorii instantei s-a stabilit termen in septembrie.Solutionarea acestei cereri mai are vreo legatura cu fostul sot? Multumesc frumos pentru lamuriri.
Multumesc frumos.
Am o oferta pe care nu as vrea sa o ratez.Bineinteles,nu vreau sa pierd nici bani.
Buna ziua.Va rog frumos,daca se poate, sa ma ajutati cu un sfat.Vreau sa ii fac cadou autoturism prietenei mele.Adica sa il cumpar direct pe numele ei,in conditiile in care ea este in divort cu fostul sot.A cerut doar divortul-fara partaj-,din culpa proprie,fiind despartiti de foarte multi ani si neavand copii minori.Daca peste un timp,va dori sa vanda aceasta masina,va putea fara sa aiba facut partajul si fara sa fie implicat fostul sot? Multumesc anticipat.O zi frumoasa tuturor !
Din cate am inteles,nu are autorizat cod caen pe inchirieri.O sa incerc sa scot un certificat constatator,dupa ce aflu numele firmei si al doamnei.Din pacate nu s-a recomandat,iar numele de pe site-ul unde este publicat anuntul,nu sant sigur ca este cel real.
Buna ziua.Doresc sa iau in inchiriere un apartament.Doamna,care s-a recomandat ca fiind proprietara apartamentului,spune ca imi face contract de inchiriere pe firma dumneaei.Adica,vrea sa cedeze prin notariat ( banuiesc ca este vorba de un contract de comodat ) apartamentul propriei firme si sa imi faca mai departe mie contract de inchiriere.Firma avand obiect e activitate de comert si nu de inchirieri imobile.Nu mi se pare in regula acest mod .Totusi,as dori sa aflu la ce riscuri ma pot expune,in acest caz,si daca exista vreo varianta ca sa ma asigur va fi totul ok.Multumesc frumos.
Buna ziua.Va rog frrumos,daca se poate,sa imi dati un sfat pentru urmatoarea speta,din domeniul penal,speta de care am luat cunostinta intamplator si pe care am ``verificat-o`` prin accesare dosar de pe rolul judecatoriei.Unei prietene,care este plecata din tara de 15 ani , i-a fost trimis un plic de la judecatoria de sector.Nefiind in tara si neavand cine sa primeasca acel plic,acesta a fost returnat, de catre posta,judecatoriei.La data cand a fost programata sedinta in camera de consiliu,solutia pe scurt a fost de amanare a cauzei pe motiv de lipsa de procedura,amanandu-se pentru alta data.Acum cateva zile i-a fost trimis un alt plic si o citatie pentru saptamana viitoare.Intrebarea mea este urmatoarea.Cum ar trebui procedat in aceasta situatie,avand in vedere ca efectiv nu a luat cunostinta de cele relatate.Ce se va intampla la urmatoarea sedinta din camera de consiliu.Va multumesc anticipat.
Multumesc frumos.
Multumesc frumos pentru raspuns.Nu , nu se cunosc.