avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate rincikmandarincik

Activitate rincikmandarincik

As dori sa știu cu câți bani voi fi plătită pentru concediu prenatal si postnatal,dacă am salariu minim pe economie..Voi beneficia de 63 de zile de concediu prenatal și 63 de zile de postnatal....Doresc sa stiu suma exacta, nu formula de calcul cu 85 %.M-Am pierdut în atâtea calcule și as dori sa mă ajute cineva.
În luna august voi naște, dacă angajatorul îmi schimba orele de munca din 8 ore(salariu minim pe economie) in 1 ora prin act adițional cu salariu de 294 lei pe luna.În următoarele 3 luni(aprilie, mai,iunie) voi avea salariu de 294 lei,beneficiez de indemnizatia minima pe economor? , sau modificarile din actul adițional îmi vor afecta indeminizatia.Nu am semnat încă actul adițional, vreau sa mă informez înainte sa o fac.Contabila societății mi-a spus ca nu se ia în calcul orele lucrate ci doar zilele lucrate,ceea ce îmi vine greu sa cred.în lege se spune clar""indemnizatia lunara se stabilește în cuantum de 85% din valoarea veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni consecutiv din ultimii 2 ani":... Vreau sa știu dacă ultimele luni îmi sunt aduse aceste modificări în contract, voi mai beneficia de indemnizatie minimă sau mi se face indeminizatia și mai mica???? Tînd sa menționez ca am lucrat mai mult de 24 luni la acceeasi societate.
Mă afectează cu ceva, acum sau pe viitor faptul ca angajatorul mă baga în șomaj tehnic ,eu fiind insarcinata?mă refer la calculul de indemnizație pentru viitor...
Am o următoare întrebare. ..lucrez la un srl cu 5 angajați,după o săptămână de sistare a activității,patronul a luat legătura cu toți angajații pentru a discuta ce decizii sa ia.După discuții cu contabila a zis ca nu e bine sa ne bage în șomaj tehnic pentru ca nu vom beneficia de asigurarea de sănătate în aceasta perioada,sau alta decizie ar fi sa ne bage pe 2 ore de munca în contractul de munca(ceea ce nu este adevarat).Eu sunt insarcinata in luna 4,nu doresc sa imi treaca 2 ore de munca,pentru ca automat voi lua mai putini bani pentru indemnizatia de crestere copil.întrebarea mea e :la șomajul tehnic angajații beneficiază de asigurarea de sănătate sau nu?care ar fi soluția cea mai buna pentru toți angajații ....