avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate Anca Maria B.

Activitate Anca Maria B.

Multumesc pentru raspuns. Evident voi merge sa cer mai multe explicatii.
ANAF este singurul loc de unde pot sa aflu natura acestor contributii neachitate?
Ce sunt Contributiile de asigurari sociale de sanatate aferente declaratiei unice?
Am primit o poprire pe cont din cauza unor Contributii de asigurari sociale de sanatate aferente declaratiei unice neachitate, din 2021, eu fiin angajat la aceeasi firma din 2020 si neavand PFA sau orice alt fel de colaborare cu alte firme.
Buna ziua,

Mama mea are varsta de 53 de ani si 36 de ani lucrati (in conditii normale de munca).
La ce varsta ar putea sa se pensioneze anticipat in conditiile legislative actuale?

Multumesc,
Anca B.
Buna ziua,

Cum pot sa imi platesc contributiile sociale si de sanatate in conditiile in care nu mai sunt angajata?
Cum si unde pot sa fac cererile, respectiv platile aferente? (in cazul contributiilor sociale, raportat la salarul minim pe economie)
Se po face si online?

Multumesc!
Multumesc!


Cornel Vasile a scris:

Puteti depune demisia, insa daca va trimite in somaj tehnic, acesta va suspenda preavizul.

Buna ziua,

Sper sa ma puteti ajuta cu cateva detalii in urmatoarea situatie:
Incepand cu 01 Aprilie 2020 ar trebui sa imi depun preavizul la actualul loc de munca, in conditiile in care am agreat cu angajatorul aceasta data in Ianuarie 2020. In luna Ianuarie am anuntat ca vreau sa plec, insa am decis de comun acord sa mai lucrez pana la sfarsitul lunii Aprilie.
Acum, angajatorul vrea sa trimita toti angajatii in somaj tehnic incepand cu 01 Aprilie 2020.
Mai pot sa imi depun preavizul in aceste conditii?

Multumesc!