avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 776 soluții astăzi
Forum Activitate Ioana_1138

Activitate Ioana_1138

Buna ziua! Este vorba de suma de 9800 de Ron. Deci sa înțeleg că există posibilitatea să termin mobila cu altcineva și să cer acea diferența de bani?

gi-jane2 a scris:

Aveti sanse maxime, dar daca ala nu are nimic, tot nimic veti recupera.
Mergeti si faceti plangere pt inselaciune la politie, si la anaf.
Il puteti da in judecatw pe civil, dar e important sa recuperati, ca altfel, pierderile sunt si mai mari.
Despre ce suma e vb?
Cumparati de la altul feroneria si usile si dvs pretindeti doar suma asta de bani plus montajul in instanta.

Bună ziua! Am o mare dilemă și sper că aici o sa îi pot găsi o rezolvare. Anul trecut am solicitat efectuarea unei mobile de bucătărie la comandă. Termenul limita de efectuare era data de 10 iunie. Am platit avansul de 50% și am semnat contractul. Pentru avans am primit o chitanță. Apoi dânsul ne-a propus să plătim integral în schimbul unei reduceri de 20%. Am acceptat și am platit diferența de preț (am primit o nouă chitanță). Problema este că dânsul a venit și ne-a adus o parte din mobilă, însă feroneria și ușile nu. După multe insistențe fără rezultat am decis sa depunem plângere la protecția consumatorului și la poliție. Poliția ne-a spus că nu are ce face in acest caz, iar la de protecția consumatorului am înțeles că îl vor amenda, dar că firma nu ar mai figura că fiind deschisă de câțiva anișori deși actele erau pe acea firmă. Întrebările mele sunt dacă considerați că ar trebui sa îl dăm în judecată, cam care ar fi șansele de câștig și costurile pentru aceasta? Vă mulțumesc anticipat! O zi frumoasă!
Buna ziua,

Impreuna cu prietenul meu, dorim sa construim o locuinta. Nu suntem casatoriti si nici nu ne vom casatori in viitorul apropiat.

Terenul este al mamei mele, dar vrem sa il punem pe numele meu, iar casa va fi construită din banii prietenului meu.

Cum putem figura amandoi ca proprietari ai imobiliului si, totodată, al terenului?

Multumesc mult pentru atenția acordată!
Buna ziua,

Impreuna cu prietenul meu, dorim sa construim o locuinta. Nu suntem casatoriti si nici nu ne vom casatori in viitorul apropiat.

Amandoi vom contribui la achiziționarea terenului, a materialelor necesare construcției casei si a ratelor si taxelor.

Cum putem figura amandoi ca proprietari ai imobiliului?

Multumesc mult pentru atenția acordată!