avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Activitate poetul

Activitate poetul

Discuție HG 611/2008
Va rog sa ma lamuriti si pe mine vizavi de art 3(l) din HG 611/2008 referitor la vechimea in specialitate:un concurent pe un post de referent functie publica gr III superior unde se cere vechime in domeniul economic de 9 ani este admis la selectia dosarelor desi este de profesie inginer,nu are cursuri sde pecilaizare in contabilitate,dar are lucrati la o fabrica de stat cativa ani si are trecut pe cartea de munca contabil,si mai are cativa ani la un SRLsi e si acolo pe cartea de munca contabil.Ori eu am inteles altceva din articolul de mai sus...trebuie sa demonstrezi cu documente nu numai cu cartea de munca...
Răspuns la discuția Referent - la primarie
Dl.Elis nu am inteles raspunsul dvs ! Mai repet odata intrebarea:este legal ca o persoana pensionara,angajata cu contract de munca pe per.determinata la comp.contabilitate,sa primeasca prin redistribuire atributiile unui functionar public de la starea civila?

:offtopic: Nu citati mesajul imediat anterior, e redundant si subiectul poate deveni greu de urmarit. Multumesc.
Saptamana aceasta,in primarie avut loc un concurs pentru ocuparea postului de referent studii medii la contabilitate post contractual pe per determinata.A reusit o d-na care tocmai iesise la pensie de la casierie.A primit prin redistribuire atributiile postului vacant de referent(functionar public) de la comp.stare civila.Este legal ca un referent functie contractuala sa indeplineasca prin cumul si atributiile unui functionar public?
Răspuns la discuția vechime in specialitate
Multumesc frumos pentru lamuriri ! O sa stau in banca mea...O zi buna !
Răspuns la discuția vechime in specialitate
Este vorba de un post la taxe si impozite !Pai daca vor vechime in domeniul economic de ce nu au cerut liceu economic? Doresc sa mai fac o precizare...pe cartea de munca acu am vazut...functia pe cartea de munca este sef comp.ad-tiv,paza,psi,documente secrete,transporturi.Este sau nu functie in domeniu economic???Am sanse sa trec la selectia dosarelor?


Pentru ce compartiment este scos la concurs acel post ? :-/

Functiile publice se impart in 3 clase, definite in raport cu nivelul studiilor necesare ocuparii functiei publice. Clasa a III-a cuprinde functiile publice pentru a caror ocupare se cer studii liceale, respectiv studii medii liceale, finalizate cu diploma de bacalaureat.
Vechimea 9 ani in domeniul economic presupune ca persoana respectiva sa fi lucrat 9 ani in functia de contabil, functionar economic, contabil bugetar, contabil financiar bancar etc.

Sef compartiment administrativ poate fi incadrat ca functie economica.

va rog sa-mi spuneti si mie daca pentru a participa la un concurs pentru functie publica de referent cls III superior este normal ca doua conditii sa fie asa:1.studii medii diploma bacalaureat 2.vechime 9 ani in domeniul economic.Eu stiu ca la terminarea liceului poti fi mecanic,instalator,electrician,invatator etc...Daca s-ar fi cerut liceu economic era corect...vechime in domeniul economic.Dar asa ?Nu e suficient 9 ani vechime in munca indiferent de functie avuta?Si inca altceva... sef comp.ad-tiv este functie economica?...ca de tehnic nu poate fi vorba,parerea mea...Multumesc frumos celor care ma dumiresc,ca am selectia de dosare pe 15 iulie a.c.