Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... vechime in specialitate
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

vechime in specialitate

va rog sa-mi spuneti si mie daca pentru a participa la un concurs pentru functie publica de referent cls III superior este normal ca doua conditii sa fie asa:1.studii medii diploma bacalaureat 2.vechime 9 ani in domeniul economic.Eu stiu ca la terminarea liceului poti fi mecanic,instalator,electrician,invatator etc...Daca s-ar fi cerut liceu economic era corect...vechime in domeniul economic.Dar asa ?Nu e suficient 9 ani vechime in munca indiferent de functie avuta?Si inca altceva... sef comp.ad-tiv este functie economica?...ca de tehnic nu poate fi vorba,parerea mea...Multumesc frumos celor care ma dumiresc,ca am selectia de dosare pe 15 iulie a.c.
Pentru ce compartiment este scos la concurs acel post ? :-/

Functiile publice se impart in 3 clase, definite in raport cu nivelul studiilor necesare ocuparii functiei publice. Clasa a III-a cuprinde functiile publice pentru a caror ocupare se cer studii liceale, respectiv studii medii liceale, finalizate cu diploma de bacalaureat.
Vechimea 9 ani in domeniul economic presupune ca persoana respectiva sa fi lucrat 9 ani in functia de contabil, functionar economic, contabil bugetar, contabil financiar bancar etc.

Sef compartiment administrativ poate fi incadrat ca functie economica.
Este vorba de un post la taxe si impozite !Pai daca vor vechime in domeniul economic de ce nu au cerut liceu economic? Doresc sa mai fac o precizare...pe cartea de munca acu am vazut...functia pe cartea de munca este sef comp.ad-tiv,paza,psi,documente secrete,transporturi.Este sau nu functie in domeniu economic???Am sanse sa trec la selectia dosarelor?

Pentru ce compartiment este scos la concurs acel post ? :-/

Functiile publice se impart in 3 clase, definite in raport cu nivelul studiilor necesare ocuparii functiei publice. Clasa a III-a cuprinde functiile publice pentru a caror ocupare se cer studii liceale, respectiv studii medii liceale, finalizate cu diploma de bacalaureat.
Vechimea 9 ani in domeniul economic presupune ca persoana respectiva sa fi lucrat 9 ani in functia de contabil, functionar economic, contabil bugetar, contabil financiar bancar etc.

Sef compartiment administrativ poate fi incadrat ca functie economica.

In conditiile in care a fost sef compartiment administartiv, paza, psi , documente secrete, transporturi aceasta functie se incadreaza mult mai bine ca functie administrativa si nu ca functie economica.

Nu este obligatoriu sa ai liceu economic ... poti sa ai un curs de contabilitate si sa lucrezi in domeniul economic foarte multi ani :)
Multumesc frumos pentru lamuriri ! O sa stau in banca mea...O zi buna !