avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Activitate mioararadu

Activitate mioararadu

Refuz a dezbate succesiunea dupa bunicii .
Casa unde locuiesc e casa parinteasca a sotului in curte cu noi locuieste si una din surorile socrului meu in casa bunicilor am o problema ca nu e deacord sa dezbatem succesiunea dupa Bunicii si dupa Socrii mei care sunt decedati Cm pot deschide actiunea de succesiune fara acordul ei avand titlul de propietate pe numele bunicilor si trecuti ca mostenitorii trecuti copii socrul meu ,si cei 3 frati ai lui .Matusa sotului are varsta de 83 de ani si nu are mostenitori dar nu vea sa ne dea acordul pentru deschiderea succesiunii
Ce pot face in aceasta situatie ?
s
Popietar fara titlu de propietate
parintii mei au constuit casa pe un teren dat de bunicul patern casa e construita in 1967-68 cum era pe atunci fara autorizatie parintii mei au decedat mama in 1997 si tata in 2003 nu am dat importanta ca au titlu sau ceva acte pentru ca casa parinteasca a ramas fratele meu cu sotia acesta decedaind in 2015 neavand mostenitori ,Sora mea s-a intors in casa parinteasca si am inceput sa ne interesam de acte surpriza nu exista nici un act la primarie decat rolul agricol se cum se zice .Pe numele tatalui meu nu s a emis nici un titlu de propietate dar impozitul s a platit pe casa teren .Am intrebat la primarie si mi a zis d-nul primar ca exista doar pe numele bunicului patern un titlu dar nu e emis .Eu nu as vrea sa scot acest titlu avand in vedere ca Bunicul meu mai are inca o fata care traieste si un baiat care a decedat fara mostenitorii nu as vrea ca averea parintilor mei sa o impart cu matusa mea .Ce pot face in aceata situatie
buna ziua nu stiu daca pun intrebarea unde trebuie dar poate cineva s a confruntat cu aceeas problema .Intrebare sora mea a lucrat intr o fabrica timp de 16 ani si a fost inscrisa in pilonul 2 de pensie .De un an jumate nu mai lucreaza la cea fabrica si a incetat si plata pensiei private .Are varsta de 54 ani peste 25 de ani pe cartea de munca ce poate face cu banii din pilonul 2 are dreptul sa faca cerere sa si retraga bani din acest pilon .Si cum poate face acest lucru ?






Buna ziua titlul de propietate e pe numele Bunicilor sotului meu bunica decedand in 1996 si bunicul in 1983 avand 4 copii din care socrul meu a decedat in 1993 avand 3 copii sotul meu un frate si o sora .succesiunea s a dezbatut dupa bunicii cand au vandut un teren in 1998 restul bunurilor nu sau inscris in succesiune adica casa si ternurile intravilan si extravilan .Acum fratii socrului meu vor sa vanda terenul extreavilan dar sotul meu nu vrea sa le dea semnatura pana nu ne da si ei semnatura pe terenul din curte unde locuim casa fiind anexa la cea a bunicilor dar construita de socrul meu si renovata de mine si sotul meu locuim in aceasta casa de 30 de ani am platit impozit si darile la stat noi .Ce poate face sotul meu ce acte are nevoie trebuie facuta succesiune dupa bunicii si dupa socrii separat si soacra mea e decedata din 1994 .ce putem face
am pus intrebarea ,Ce pot face in cazul in care Emag nu imi solutioneaza comanda le pot face reclamatie sa mi inlocuiasca produsul cu altul si sa suporte diferenta de pret avand in vedere ca eu am platit comanda cand am plasato si ei mi au anulato dupa 11 zile si returnand bani in cont .
buna ziua am si eu ointrebare vreau sa scot titlul de propietate al bunicului meu am facut schita cadastrala a curtii si m ia zis de la primarie ca ini trebuie doi martori pt adeverinte notariale ce trebuie facut merg la notar cu doi vecini si fac aceste declaratii cat costa ma intereseaza
Discuție vanzare teren
buna ziua am si eu o intrebare nepotul meu are cercificate de mostenitor dupa tata pe ternul bunicilor si vrea sa vanda terenul ,Tatal lui a mai avut 3 frati care sant decedati unul neavand mostenitori .Intrebarea e cum poate intra in posesia ternului si ce trebuie sa faca are nevoie de totii veri lui sau poate merege la primarie si un delegat de la primarie sa i arate ternul unde se afla el nu cunoaste zona .Trebuie sa mearga la notar .
vreau sa stiu daca pot sa mi asigur casa si bunurile din gospodarie dar am o problema nu am acte de propietate titlu de propietate e pe numele bunicii sotului care e decedata din motive de venituri nu am reusit sa dezbatem mostenirea Daca exista o lege ceva sa fie trecut sotul ca administrator nu stiu un sfat va rog .
buna ziua Vreau sa fac succesiunea dupa bunicul meu mostenitorii fiind tatal meu decedat unchiul meu decedat fara mostenitori si matusa mea in viata care nu e deacord cu iesirea tatalui meu din indiviziune sau mai bine zis nu vrea sa mi de semnatura cu toate ca tot ce tine de casa curte sant facute de parintii mei bunicul e trecut decat in titlu .Daca o dau in judecata si tot nu se prezinta ce fac in aceasta situatie .
Răspuns la discuția schimbare buletin identitate
Dupa ce tatal meu a decedat fratele meu a platit impozitul pe locuinta din cate stiu eu tot pe numele tatalui meu dar el fiind cu grad unu de handicap a fost scutit de nustiu cat la suta din impozit si dupa ce a decedat si el nepotul meu care e nascut crescut in casa parintilor mei a avut nevoie de semnatura cumnatei mele pentru buletin .Si sora mea tot acelas lucru a patit cand i a expirat buletinul a luat o pe cumnata mea sa o i a in spatiu totodata ce sora mea e mostenitoare directa a tatalui meu Nu stiu de ce i a fost impus acest lucru mostenirea nu e dezbatuta .