avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Activitate ClaudiaNV

Activitate ClaudiaNV

Inchidere cabinet psihologie
Buna ziua, imi puteti spune, va rog, care sunt etapele inchiderii unui cabinet individual de psihologie? (Cab de psih. sunt inregistrate doar la ANAF, nu si la ONRC).
Va multumesc!
Va multumesc mult pentru raspunsuri!!
Buna ziua,
In afara de statutul de angajat sau prin PFA ( cabinet individual), mai exista vreo forma legala prin care pot lucra ca psiholog, in Romania, pentru o firma din SUA?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Contract firma cu sediu in Spania
La stat, in Romania.
Răspuns la discuția Contract firma cu sediu in Spania
Sunt salariata la stat, cu CIM full time, salariul peste 2550lei iar firma din Spania imi propune 2 posibilitati: fie contract individual de munca cu fractie partiala de munca (X ore/zi), fie pe drepturi de autor.
Intrebam cum ar sta pt mine lucrurile cu plata impozit, CAS si CASS, pentru fiecare din aceste 2 posibilitati.
Răspuns la discuția Contract firma cu sediu in Spania
Am intels acum. Inca odata, multumesc!
Răspuns la discuția Contract firma cu sediu in Spania
Scuze, cumva la pct 1 din raspuns ati dorit sa scrieti "Daca salariul de la firma din Romania este mai.mic de 2550...., atunci firma din Spania va plati CAS si CASS la minumumul din Romania (2550)"?
Răspuns la discuția Contract firma cu sediu in Spania
Multumesc mult, mai indraznesc sa solicit doar 2 lamuriri:
1. Daca salariul plus venitul din contractul part-time insumeaza mai mult decat salariul minim in Romania, atunci, din august, firma va plati CAS si CASS la orele efectiv lucrate, nu la minumumul din Romania, nu?
2. In ce moneda voi incheia contractul (voi fi platita)?
Inca odata, multumesc, si seara frumoasa!
Buna ziua!
Daca inchei un contract pe drepturi de autor cu o firma cu sediul in Spania, cine va plati impozitul, CAS, CASS, ei sau eu, aici, la ANAF (mentionez ca sunt salariata)?
Dar in cazul in care contractul va fi de tip part-time?
Va multumesc!
Multumesc!