avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate milena2020

Activitate milena2020

Va multumesc!

gi-jane2 a scris:

Ce sa platiti, intretinerea? Cu bani asa platiti credeți ca nu va ia banii dacă nu apareti în actul de proprietate? Nu interesează cine plătește, important e sa platiti.

E vorba de actul de proprietate al soțului,in care eu nu sunt trecuta.Deci,cum platesc la Asociatie,daca sotul a decedat?

gi-jane2 a scris:

Contractul cu cine? Or sa va ia banii, stati linistita.

Voiam sa va intreb cum voi proceda cu plata catre asociatia de locatari?Sotul meu va trebui scos de la plata, dar contractul era pe numele lui?Cum voi plati?
Va multumesc!


Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

D-voastra aveti dreptul la jumatate din mostenirea sotului. Daca insa imobilul a fost dobandit in timpul casatoriei, nu conteaza daca ati fost sau nu insrisa in contract, aveti 3/4 din imobil deoarece 1/2 este dobandit ca bun comun in timpul casatoriei (art. 30 din Codul Familiei din 1956) iar 1/2 din 1/2 adica 1/4 ca mostenire de la sot.

Va multumesc!
Buna ziua.Sotul meu a decedat SI era proprietarul unui imobil,dar eu nu eram trecuta in contract.Ce drepturi am asupra acestui imobil,având in vedere durata casnicei de 26 ani?Sotul meu are frati in viata SI nepoti.Va multumesc!
Va mulțumesc pentru răspunsuri!
Buna ziua Sunt proprietara unui apartament Mentionez ca pe coloana mea sunt 5 imobile si e nevoie de inlocuirea coloanei de apa , canalizare.Azi au aparut 2 vecine la usa si mi-au spus ca maine vor sa aduca mesterii prin asociatia de proprietari sa inceapa aceste lucrari.Eu am refuzat la acest moment-mentionez ca sunt de acord, dar la vara, deoarece e iarna, sunt o femeie bolnava, nu ma pot deplasa la un hotel , e inca pandemie-Ce lege pot invoca, pentru ca ma simt neputiincioasa si agresata?Va multumesc
Precizez ca cel putin 3 zile ar dura aceasta lucrare, caldura in casa nu va fi, praf , mizerie , etc.
Buna seara.
Mă aflu în următoarea situație.Trebuie sa schimb buletinul,dar mi se solicita la intrare Certificatul verde,pe care nu l dețin.Solicit o părere avizată.Nu exista o lege în acest sens,art.53 din Constituție spune că restrângerea unor drepturi și libertăți poate fi făcută doar prin lege,art 31 spune că dreptul la orice informație de ordin public nu poate fi îngrădit și atunci întrebarea mea este de ce nu pot intra în instituție?În ierarhia normelor,în ierarhia juridică H.G.-urile ocupa pozitia 5.Va multumesc
Buna ziua.Va mulțumesc pentru răspuns,dar azi in Senat este supusă la vot legea obligativității prezentării certificatului verde și pentru angajații din învățământ.De aceea vă întreb,ce pot eu sa fac,dacă nu m am vaccinat și îmi vor desface contractul de munca,după 30 de zile de la aplicarea legii.Dumneavoastra mi ați explicat foarte frumos cum poate să mi se desfacă contractul de munca,ați făcut trimitere la articole din Codul muncii,dar eu ce fac în aceste conditii?Ce pași trebuie să parcurg,cui mă adresez.Va mulțumesc