Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Buna ziua.Lucrez în învățământ,profesor ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Buna ziua.Lucrez în învățământ,profesor titular.Va rog ...

Buna ziua.Lucrez în învățământ,profesor titular.Va rog sa -mi explicați cum mi se poate desface contractul,în condițiile în care refuz vaccinarea sau testarea.Care e baza legală și cum mă pot apăra.Va multumesc
In prezent, motivul refuzului vaccinarii sau testarii nu constituie motiv de desfacere a c.i.m.

Contractul individual de muncă poate înceta astfel:
a) de drept; (vedeti art.56 C.mun.)
b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;
c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege. ( vedeti art. 61 ,art.65 , art. 66 - 74 si art.81 C.mun.)
Ca nu doriti sa va vaccinati, inteleg...dar nici sa va testati? Nu este normal, puteti imbolnavi elevii. Nu cred ca va desfac contractul de munca, dar veti avea concediu fara plata, pentru inceput.
Va mulțumesc pentru răspunsul documentat!
Buna ziua.Va mulțumesc pentru răspuns,dar azi in Senat este supusă la vot legea obligativității prezentării certificatului verde și pentru angajații din învățământ.De aceea vă întreb,ce pot eu sa fac,dacă nu m am vaccinat și îmi vor desface contractul de munca,după 30 de zile de la aplicarea legii.Dumneavoastra mi ați explicat foarte frumos cum poate să mi se desfacă contractul de munca,ați făcut trimitere la articole din Codul muncii,dar eu ce fac în aceste conditii?Ce pași trebuie să parcurg,cui mă adresez.Va mulțumesc