avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Activitate mmer

Activitate mmer

Posibil sa fie necesar un contract de superficie incheiat in forma autentica
Buna ziua,

Am urmatoarea problema:

In ianuarie 2011 am depus declaratia estimativa de venit pentru anul 2011. Tot atunci am platit si prima transa calculata. In mai 2011, am depus declaratia privind venitul realizat pe anul 2010, in baza careia astept acum regularizarea.
Surpriza a aparut cand am fost informata ca din cauza ca nu am depus in mai INCA o declaratie estimativa, cea depusa in ianuarie nu mi se mai ia in considerare, prin urmare venitul pe 2011 a fost considerat egal cu cel din 2010 si transele recalculate.
Va rog sa ma ajutati sa combat parerea celor de la AF, nu se poate sa fie complet anulata o declaratie pentru care se stabileste de altfel un termen limita de plata anterior celui pentru declaratie de venit estimat.
Va multumesc anticipat
Buna ziua,

Am urmatoarea problema: am incheiat un antecontract pentru un apartament dintr-un bloc in faza in care era la rosu. In antecontract se prevede ca daca constructorul intarzie predarea apartamentului peste termenul prevazut imi va plati de 3 ori valoarea avansului. Problema este ca tot in antecontract se prevede ca eu va trebui sa platesc urmatoarea transa pana la o anumita data, daca o depasesc voi pierde avasul. Problema este ca acel constructor va depasi termenul la care imi va putea preda apartamentul finisat, dar eu tot voi fi obligat sa ii platesc o transa. Ce pot sa fac sa obtin de la el valoarea avansuluix3? trebuie sa mai platesc transa, avand in vedere ca el nu-si va indeplini obligatia de predare la timp? multumesc anticipat!
Buna ziua,

Se doreste infiintarea unei asociatii de proprietari insa mai multe persoane nu pot fi prezente, prin urmare vor sa imputerniceasca o singura persoana a semna in numele lor procesul verbal anexa la acordul de infiintare. Poate fi facut disponibil un model sau macar o parere cu ce ar trebui sa contina aceasta procura?
Si de asemenea, trebuie facuta la notar sau e suficient un inscris sub semnatura privata?
Buna ziua...Va rog sa ma lamuriti...este posibil ca un tert care nu are acordul sa incheie un contract de vanzare, iar ulterior AGA sa il ratifice?
Buna ziua! Ce se intampla cu un punct de lucru al unei societati absorbite, daca societatea absorbanta doreste sa continue activitatea in acel loc? trebuie o noua autorizatie de functionare de la primaria locala? exista cumva o lege care sa reglementeze transmiterea autorizatiei de functionare?
va multumesc pt informatii
este posibil sa inchei un contract de leasing privind un bun viitor? exista vreo lege care mentioneaza acest lucru?
printr-o fuziune prin absorbtie. patrimoniul societatii absorbite,din care face parte si imobilul in cauza, devine al societatii absorbante
buna ziua! intrebarea mea e urmatoarea: daca se schimba titularul imobilului privitor la care s-a emis autorizatia de constructie....este necesara emiterea uneia noi...sau cea veche continua sa isi produca efectele? multumesc
Răspuns la discuția teapa BCR- facultatea de drept
multumesc mult pt informatii. Mentionez ca nu am semnat niciodata un act prin care sa imputernicesc banca sa faca acest lucru. mai mult, nu avea motiv sa faca asta, intrucat nu am primit bursa iar contravaloarea abonamentelor decontate ne era platita "in cash". cum ar trebui sa formulez aceasta cerere catre banca? ma puteti ajuta?