avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 626 soluții astăzi
Forum Activitate Geloo85

Activitate Geloo85

Răspuns la discuția Malware / keylogger frauda
Verificati mesajele

chesterb00 a scris:

Bună ziua,

Vă rog să mă contactați printr-un mesaj privat.
Sunt interesat și vă voi ajuta cu indicații concrete.


Răspuns la discuția Malware / keylogger frauda
Trimite mi un mesaj in privat cu adresa ta de skype

alexz21 a scris:

Salut ... am patit o chestie asemanatoare si intr-un final am reusit macar partial sa recuperez, da-mi un semn .. o adresa de email ..skype ceva..si putem discuta...daca esti interesat

Răspuns la discuția Malware / keylogger frauda
Ca sa iti faci o parere: tot ce se tasta in browser împreună cu alte informații ce tin de identificare sesiuni active / identificare chiar si din memoria clipboard (copy / paste) erau trimise către un server de tip AI (inteligenta artificiala) care apoi executa diferite comenzi in browser ca de ex. Dacă șirul de caractere este de o anumită marime poate fi identificat ca adresa de bitcoin sau daca tastezi un cuvat cheie poate sa iti deschidă o anumită pagina. Ca si cum ai avea acces deplin la browserul victimei, malware-ul nu este detectat de antivirus si cum comenzile sunt executate de pe pc-ul victimei pare legit pentru tranzactii de tip banking etc. Toate aceste pc uri pot fi folosite si in atacuri de tip ddos sau in alte activitati.

Cred ca este ceva SF pentru poliție, după cum vezi niciun avocat nu vrea sa raspunda la topicul acesta

overeat a scris:

geloo, dar ce informatii furau astia din browser pentru a fura mult?
datete contului card de exemplu? la altceva nu ma pot gandi sa produca bani. sper ca nu fura pentru accesa mailuri, facebook etc. ar fi pierdere de timp

Răspuns la discuția Malware / keylogger frauda
Normal ca am plecat atât timp cât ei ma puneau sa fac ceva ilegal, nu am stiut de asta până în prima zi cand am început efectiv munca, la interviu au zis ca o sa fac altceva. Decizia de a pleca este una naturală având în vedere ilegalitățile pe care le făceau. Imi puteti spune unde sa ma adresez cu o plângere? La politie sau diicot? Se oferă protecție in cazuri de genul acesta? Ma refer aici la frauda de foarte multi bani



Cheltuielile făcute sunt de părere că ar fi foarte greu de recuperat, pentru că decizia de a pleca v-a aparținut, nu ați fost forțat în vreun fel

Povestea sună cam așa: Am aplicat pentru un job de programator pe olx in alt oras decat cel în care locuiesc si m am mutat intr un apartament închiriat de către unul din administratorii firmei. În prima zi de muncă am fost dus la un alt birou decât cel prezentat la interviu si mi s a spus că voi avea contractul de la data de 1 adica peste 10 zile, mi s a spus sa lucrez pe laptopul meu până când imi cumpără ei un pc. Încep ziua cu un prim task si anume modificarea unui Malware/Virus de tip keylogger care captează toate informatiile din browser si este răspîndit sub forma de video codec undeva la 200.000 de pc-uri infectate inclusiv in romania, in afara de asta, mai făceau si alte ilegalități si nu va gânditi la găinării.. Le am zis ca nu vreau sa particip la ilegalități de genul si ca doresc sa ma întorc acasa. Am plecat de acolo și am cheltuit foarte multi bani cu mutatul, intrebarea mea este: exista vreo șansă să imi recuperez din această daună? Cat despre poliție daca le prezint probele pe care le am credeti ca se intampla ceva? Problema este ca se fac fraude de proporții uriașe în care victime sunt chiar români din românia.