avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Activitate clauc

Activitate clauc

Răspuns la discuția A fi sau nu avocat?
MUltumesc pentru cinism imi este de mare ajutor. Nu stiu cum se lucra cu subsemnatul la securitate dar intrebati pe cineva cum se lucreaza in sistemul bancar si poate atunci imi ve-ti da crezare. Oricum singura libertate pe care o avem in viata este aceea de a alege si "am ales, sa aleg" si cu ajutorul vostru, nu am judecat si in acelasi timp nu am obligat pe nimeni ci pur si simplu o parere in plus nu strica.

Multumesc
Buna ziua tuturor.

Am cochetat cu aceasta idee de mai multe ori pe parcursul mai multor ani. Sunt absolventa de ASE finante banci o meserie pe care nu am practicat-o decat 2 saptamani dupa care am renuntat dandu-mi seam ca nu mi se potriveste. S - ar putea ca unii dintre voi sa-mi discute decizia, sincer facultatea este foarte frumoasa nimic de zis dar practica in sistemul actual, doar cine nu este inplicat nu stie....
Am mers in urma cu doua saptamani si m-am inscris la facultatea de drept din Constanta, cu mici rezerve, nefiind sprijinita de absolut nimeni, doar eu si "mine insami". Intotdeauna am fost genul de persoana care analiza tot ceea ce se intampla in cadrul firme pe care o detin, fiecare adresa, fiecare notificare, eventualele somatii incercam in primul rand sa le verific ca si fundament dar si ca legalitate, listam legi chiar, veti rade, si constitutia am printat-o. Poate ma fac neinteleasa - vreau sa va intreb un singur lucru : CREDETI CA MERITA? Da stiu anticipez ca imi veti spune daca imi place nu are cum sa nu merite - insa am ajuns la o varsta, 28 de ani, care imi cere sa fiu realista si eu la randul meu va cer un sfat, nu pretind a fi usor in nici un caz, dar pot sa mai patrund in sistem? Care ar fi pasii pe care ar trebui sa-i fac spre o reusita in aceasta meserie, pe perioada facultatii sa ma angajez in cadrul unui birou de avocatura? Nu sunt copilarii ci pur si simplu sunt la o rascruce de drum in viata si m-ar ajuta sfaturile unor "prieteni" virtuali.

Multumesc
Răspuns la discuția cine plateste executorul?
Buna Ziua,

Eu nu am fost prezenta la restituirea sumei. Am vazut actul si acesta este facut la notar executorul fiind din alt oras decat cel in care s-a dat imprumutul, eu si sotul avand domiciliul din buletin in alt oras decat cel in care locuim.

Multumesc si am sa va urmez sfatul.
Buna ziua
Sotul meu in urma cu 2 ani a luat un imprumut de la o persoana fizica cu actele facute la notariat. In iarna anului trecut chiriasii apartamentului a carui proprietar este sotul meu s-au trezit cu executorul la usa. Anuntat fiind sotul meu s-a intalnit cu persoana de la care s-au imprumutat banii si a platit suma integrala respectiv : SUMA IMPRUMUTATA +DOBANDA AFERENTA + CHELTUIELILE PE CARE PERSOANA LE-A AVUT CU ACTELE DE EXECUTARE. Acum executorul prin care s-au facut actele ne trimite somatii ca trebuie sa platim 2956 ron taxe de executare texe pe care noi le avem scrise clar ca le-am platit persoanei de la care am impreumutat banii. Ce ar trebui sa facem ca nu mai intelegem nimic?

Multumesc
BUNA SEARA
DOREAM SA VA INTREB SI EU CEVA - RECUNOSC SUNT UN PIC CONFUZA
O PERSOANA CE URMEAZA A FI EXECUTATA SI NU DETINE ABSOLUT NIMIC II POATE AFECTA PE PARINTII ACESTEAIA RESPECTIV SOT/SOTIE/COPII?

MULTUMESC
Buna tuturor
vreau sa va aduc si eu un subiect in actualitate.
Am intarziat plata TVA + taxe aferente , in cuantum de 20000 ron sau 200 mil lei vechi si mi se popreste contul bancar fara nici un fel de notificare, somatie sau ceva de genul acesta.
O alta problema este recunosc ma simt vinovata dar nu pot sa-mi explic: am incercat sa vuzualizez de pe site-ul www.mfinante.ro lista datornicilor la stat si ACEASTA LISTA MAI NOU NU SE MAI POATE ACCESA, ce credeti despre asta? cred ca suna sec ce v-am scris dar am incercat mult mai explicit de mai multe ori si chiar atunci cand vroiam sa postez mesajul imi pica net - ul (vodafon)

MULTUMESC SI VA UREZ MULTA PUTERE!