avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate alexandru_abdulbaki

Activitate alexandru_abdulbaki

Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
zeko a scris:

alexandru_abdulbaki a scris:

Sunt in acest forum de ceva vreme...Numele meu, in caz ca nu s-a vazut pana acum, este Alexandru Abdulbaki...Vad acum, la cateva zile dupa afisarea rezultatelor finale, ca exista controverse cu privire la promovarea mea, in urma contestatiilor...Stimati colegi, va invit sa priviti situatia de la Subsomisia Suceava cu ceva mai multa atentie...Baroul Suceava, in primul rand, nu are nicio legatura aici...La o atenta privire, veti observa ca situatia dezastruoasa este la Baroul Botosani...Imi permit sa va corectez: nu am primit 4 puncte la contestatie, ci 4,3! Si , mai grav decat atat: nu sunt singurul! Ci toti aceia care au picat, sau marea lor majoritate, au picat procedura civila, obiect corectat de catre fostul decan! Tocmai aici a fost durerea! Va invit sa cautati, veti observa ca toti cei picati au luat 4 puncte sau mai mult la contestatie! Inteleg durerea, mania celor picati, dar nu mi se pare corect sa va pronuntati, nu impotriva mea, ci impotriva tuturor celor care au fost executati, in felul acesta! Noi am stabilit sa facem , cu totii, plangere penala, am asteptat doar rezultatul final...In plus, chiar eu am postat pe forum, cu nume si prenume, situatia mea (a se vedea postarile anterioare afisarii rezultatelor finale...)...Ba, mai mult, sunt convins ca as fi meritat mai mult! Lasand la o parte acest amanunt, eu am facut 3 contestatii, nu una, doua la obiecte pe care le-am promovat! Si da, sunt nu "cumatru", cum a zis cineva, ci chiar fiu de magistrat! Dar chiar nu cred ca e corect sa fie priviti toti la fel! Daca ar fi fost cazul unei fraude, cred ca logic ar fi fost sa se fraudeze local, nu la nivel national, nu? Pentru orice alte nelamuriri, astept mesaje! Cred, insa, ca va indreptati mania catre oameni care nu v-au luat punctele, ceilalti candidati, chiar daca au copiat sau ...orice, cand ar trebui sa ne indreptam catre corectori, care, peste tot, si-au batut joc!


ai si tu dreptate,dar cum crezi ca ma simt eu care aveam nevoie de 1.25 si nu am primit nici 0.25 si tu ai primit 4.3 cand toata lumea stia ca in cel mai bun caz poti sa primesti maxim 3 puncte si asta ca la celelalte materii sa iei peste 9...ceea ce nu este cazul tau din cate am vazut...eu mi-am calculat zilnic nota in functie de barem si culmea "mi-am ghicit nota" cu +/- 0.5 .La civil am luat 4,75 desi imi calculasem la 6.5...dar nu asta conteaza ci faptul ca imi este imposbili sa cred ca unu ti-a dat 1,7 si celalalt 6...si sa nu-mi spui ca s-a modificat baremul la a doua corectare ca nici asta nu o sa cred :)) si intr-un oras mic ca suceava "glasul" unui magistrat se aude foarte bine ...urmarea imediata fiind cresterea "minuscula" de 4,3 puncte..."noroc" ca ati luat mai multi dupa contestatii ca sincer imi era greu sa cred ca te mai puteai uita in ochii celor care nu primisera cateva sutimi...



Daca exista persoane carora le place sa caute nod in papura, asta ma afecteaza mai putin...Ideea ar fi, si asta nu e o justificare, ca eu mi-am dat numele exact, am spus tot ce aveam de spus, m-am expus, daca vrei, pentru ca tu, acum, sa imi spui ca nu m-as putea uita in ochii cuiva ?!!? V-ati obisnuit sa blamati jur-imprejur, fara o prelabila verificare si asta nu va aduce nicio cinste...Daca a luat unul, a copiat, daca au luat toti, s-a trisat, daca am spus din start cine sunt, desi ma puteam numi si eu zeko, eh, lasa, ca am umblat cu magarii...Ca si cum eu as spune ca toti cei care au picat nu au fost suficient de pregatiti...Dar asta nu ar fi corect, nu? Ar fi o surpriza pentru tine sa ma fi asezat in prima banca la toate probele, si nimeni sa fi stiut ca eu candidez,nu? Pentru ca e mai bine sa spui ca toti cei care au intrat sunt trisori! E mai usor! Daca as fi picat, in urma contestatiei, asa cum zici tu ca ar fi fost normal, as fi fost acum alaturi de tine, crezi? Te asigur ca nu...M-as fi zbatut, as fi formulat plangeri, dar nu m-as fi luat de altii...Si vreau sa te gandesti ca e posibil sa te inseli! Iar in cazul asta, daca iti pasa, ai pierdut respectul meu...
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
Sunt in acest forum de ceva vreme...Numele meu, in caz ca nu s-a vazut pana acum, este Alexandru Abdulbaki...Vad acum, la cateva zile dupa afisarea rezultatelor finale, ca exista controverse cu privire la promovarea mea, in urma contestatiilor...Stimati colegi, va invit sa priviti situatia de la Subsomisia Suceava cu ceva mai multa atentie...Baroul Suceava, in primul rand, nu are nicio legatura aici...La o atenta privire, veti observa ca situatia dezastruoasa este la Baroul Botosani...Imi permit sa va corectez: nu am primit 4 puncte la contestatie, ci 4,3! Si , mai grav decat atat: nu sunt singurul! Ci toti aceia care au picat, sau marea lor majoritate, au picat procedura civila, obiect corectat de catre fostul decan! Tocmai aici a fost durerea! Va invit sa cautati, veti observa ca toti cei picati au luat 4 puncte sau mai mult la contestatie! Inteleg durerea, mania celor picati, dar nu mi se pare corect sa va pronuntati, nu impotriva mea, ci impotriva tuturor celor care au fost executati, in felul acesta! Noi am stabilit sa facem , cu totii, plangere penala, am asteptat doar rezultatul final...In plus, chiar eu am postat pe forum, cu nume si prenume, situatia mea (a se vedea postarile anterioare afisarii rezultatelor finale...)...Ba, mai mult, sunt convins ca as fi meritat mai mult! Lasand la o parte acest amanunt, eu am facut 3 contestatii, nu una, doua la obiecte pe care le-am promovat! Si da, sunt nu "cumatru", cum a zis cineva, ci chiar fiu de magistrat! Dar chiar nu cred ca e corect sa fie priviti toti la fel! Daca ar fi fost cazul unei fraude, cred ca logic ar fi fost sa se fraudeze local, nu la nivel national, nu? Pentru orice alte nelamuriri, astept mesaje! Cred, insa, ca va indreptati mania catre oameni care nu v-au luat punctele, ceilalti candidati, chiar daca au copiat sau ...orice, cand ar trebui sa ne indreptam catre corectori, care, peste tot, si-au batut joc!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
-pentru Cristina Chiva: ma gandesc la un abuz in serviciu contra intereselor persoanelor...Ce zici?
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
Am luat.Atat cat mi-a trebuit, mi s-a dat...Din respect pentru cei cu care am impartit toata aceasta asteptare, sunt gata sa particip la orice miscare veti considera domniile voastre de cuviinta...Am luat 4 puncte in plus fata de ce mi s-a dat...Am sa fac un dosar penal cat mania mea de mare...Astept propuneri...
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
Orice nadejde ar trage un om sanatos cu firea, cred ca mintile fiecaruia s-ar scurge pur si simplu...Sun la Unbr de la inceputul saptamanii...Luni, mi s-a spus ca miercuri...Marti mi s-a spus ca pe joi, vineri...Miercuri, ca vineri cel mai tarziu....Acum 5 minute, ca saptamana viitoare...pentru opinia publica...Adica eu sunt opinia publica? Bai, astia nu au respect nici pentru propriul program? Stiu sigur ca era vorba sa se afle rezultatele pana azi...Ca maine sa se faca listele si sa se valideze la gramada...Astia chiar ma cred idiot? Adica eu am muncit atat ca, in cazul in care imi vor face neasemuita favoare sa imi dea cat merit, sa ajung coleg cu sleahta asta? Mi-e greata!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
solutiile mele ar fi urmatoarele....plangere penala pentru abuz in serviciu si/sau actiune civila pentru obligatia de a face....eventual o expertiza...la orice centru universitar de stat din tara in materia contestata...Asta e opinia mea...Oricum primul lucru, cer o copie dupa lucrare....
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
Oricum, pe masura ce timpul trece, vad toti mai putini revolutionari pe aici....Ce facem dupa? II lasam in pace?
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
Se afiseaza azi sau maine....vineri este intalnirea pentru validare...se va afisa pe unbr dar si pe fiecare barou in parte...
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
Sa speram ca ai dreptate...eu am cam inceput sa clachez...Oricum, preventiv sau nu, aduc la cunostinta celorlalti colegi ca sunt decis sa fac o plangere panala...cam cat mahnirea mea de mare....Nu stiu daca trec sa nu, in urma contestatiilor, dar cu siguranta mi-e si mila, mi-e si sila, de cei care mai dau examenul asta....Trebuie sa se incheie undeva mizeria asta...Cu mandrie va anunt, daca se poate spune, ca un baiat de magistrat a picat acest examen, desi merita sa ia din prima, atat d.p.d.v. al tezei, al celorlalte rezultate , cat si al parcusului universitar de pana la momentul examenului...Asa ca, fara scheleti in dulap, imi asum dreptul sa ma revolt...
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
Sursa e perfect credibila...Am vorbit acum 5 minute la UNBR...Rezultatele se vor afisa "spre sfarsitul saptamanii"...Am intrebat in mod expres...azi, maine, poimaine sub nicio forma...Parca vad ca iar stam pana luni...