avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 275 soluții astăzi
Forum Activitate passa

Activitate passa

Răspuns la discuția Indice de corecție pensie
M-am adresat eu si mi-a raspuns negativ!
Sint pensionata pentru limita de virsta cf Legii 263/2010 ,in ianuarie 2012.Nu am beneficiat de aplicarea indecelui de corectie( ,provenind din categoria pensiei de invaliditate)Rcent,in iulie 2023 a aparut in Monitorul Oficial o DECIZIE nr 213/2023 a CURTII CONSTITUTIONALE prin care se legifereaza ca si pensionarii carorra li s-a facut trecerea de la pensia de invaliditate la ce de limita virsta si vechime (cf legii 263/2010)LI SE APLICA INDECELE DE CORECTIE la pensie,cu conditia sa se adreseze justitiei,pentru a abtine o hotarire judecatoreasaca!Va rog sa imi spuneti ce am de facut si daca acesata decizie a CCR se aplica!
Sint colaborator al unui MLM(companie multilevel marketing) si realizez venituri substantiale supuse impozitarii(16%impozit venit,11%asig sanatate,5.5%asig sociale).Contractul nu este de natura a fi inregistrat la fisc.Am dreptul la deducere cheltuieli 20%din venit?Cum sa procedez pentru a le obtine?De 4 ani de realizez astfel de venituri nu am stiut ce drepturi am(platitorul de venituri se rezuma la retinerea si virarea impozitelor catre stat si nu ne-a informat ce drepturi si obligatii avem).Am fisele fiscale din anii precedenti,ce pot face?Multumesc anticipat pentru raspuns,oricare ar fi!