avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Activitate cas_ady

Activitate cas_ady

Buna ziua,
Am achizitionat un teren pe care intentionam sa construiesc o casa.
In timpul procedurilor de obtinere a autorizatiilor de constructii am primit de le Electrica o instiintare prin care am fost informat ca trebuie sa fac un studiu de coexistenta.
Acest studiu imi pune in vedere ca vecin cu propietatea mea (aproximativ 1m de gardul proprietatii), pe un stalp se afla un transformator de joasa tensiune ce nu-mi permite efectuarea de constructii pe terenul meu (aproape toata suprafata).
Electrica ca rezolvare imi pune in vedere niste solutii tehnice dar aceste solutii trebuie sa fie suportate financiar de mine. Mentionez ca transformatorul NU este pe terenul meu dar datorita instalarii defectuase eu nu pot construi.
Intrebaril sunt:
1. Pot sa-l trag la raspundere pe fostul proprietar pentru vanzarea unui teren cu vicii ascunse? Am acelasi document de la Electrica prin care era instiintat sa fac si el acest studiu de coexistenta. (nu stiu daca l-a facut si daca fostul proprietare stia de aceasta interdictie).
2. Electrica poate sa fie acuzata ca imi ingradeste dreptul de proprietate garantat prin constitutie?
3. Pot forta Electrica sa faca pe cheltuiala ei mutarea acestui grup de transformare sau aplicarea altei solutii tehnice pentru a putea construi pe teren?

Va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra!
Dilema mea este ca nu stiu ce sa fac.
In cazul in care il dau in judecata pe soferul vinovat acesta, la ranul lui, va da in judecata firma la care era asigurat (respectiv City insurance). Procesul intentat de mine se va suspenda pana la solutionarea procesului intentat de soferul vinovat asiguratorului. Acest proces poate sa dureze ani de zile avand in veder situatia precara in care se afla City Insurance.
Teoretic aceasta problema se v-a putea rezolva putin mai repede in cazul in care astept raspunsul de la Fondul de garantare? Care este perioada in care pot sa-l dau in judecata pe soferul vinovat pentru recuperarea prejudiciului? Pot cere despagubiri Fondului pentru perioada in care nu am dispus de masina avand in vedere ca autoturismul il foloseam pentru naveta la serviciu (angajatorul nu-mi ofera transport si nici nu am gasit nimic concret in lege care sa-mi asigure garantia ca in cazul in care imi inchiriez un autoturism imi recuperez banii de inchiriere - mai ales ca aceasta inchiriere se face inaintea constatarii si intrarii masinii in service)?
Buna ziua,
Pe data de 6 Octombrie am fost accidentat de un camion ce avea asigurare la City Insurance, in aceeasi zi am am trimis cererea la Fondul de Garantare.
Masina este inoperabila si cu greu reusesc sa o conserv (are toate geamurile pe partea dreapta si luneta sparte) nu detin un garaj.
Cei de la Fond raspund foarte greu si nu au nici un raspuns, singura confirmare de depunere a cereri este un reply automat care nu-mi confirma faptul ca am depus cererea OK si actele anexate sunt bune/actele cerute de Fond.
Ce sanse am acum?
Merita sa-l dau in judecata pe soferul neatent? stiind ca este de buna credinta si si-a facut asigurare?
Se poate urgenta evaluarea masinii sa nu fiu "acuzat" ca nu am avut grija de epava lucru ce duce la dauna totala?
In cazul in care se decide repararea masinii cum ma pot asigura ca reparatia va fi de calitate si autovehiculul intr-o stare de functionare similara cu cea de dinaintea accidentului? (masina a fost inmatriculata in luna a 7-a a.c. second hand perfecta din punct de vedere tehnic si estetic)
Buna ziua,
Am un teren care este arendat in baza unui contract de arendare pe 7 ani. Acest contract este la finalul termenului de expirare. Eu nu doresc sa-l prelungesc dar exista o cauza in care este stipulat fapul ca in cazul in care nu notific arendasul cu 2 ani inainte de incheierea contractului contractul se va prelungi in mod tacit.
Mentionez faptul ca:
- acel document a fost semnat de mama mea care s-a folosit de o procura pentru reprezentare in tribunal nu pentru arendare sau vanzare. Firma respectiva are aceasta copie deci stie ca procura nu este 100% ok.
- la data semnarii contractului intre mama mea si firma respectiva pamantul era detinut de mine si de fratele meu, intre timp am facut partajul si fiecare si-a luat 1/2 din teren.
- Mentionez ca acel teren nu este proprietatea mamei mele ci numai a mea si a fratelui meu.
Ce pot face acum pentru rezilierea acestui contract?
Ce variante am?