avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Activitate IzabelaM.

Activitate IzabelaM.

Răspuns la discuția Chitanță de mână

În cazul acesta, care ar fi demersurile, în cazul în care este folosită? Îmi pot recupera debaraua spărgând zidul?
AV. GABRIELA GERBER a scris:

Acea debara nu este legal instrainata prin chitanta de mana. Vorbim despre un imobil unde trebuie sa avem obligatoriu un act autentic notarial. Acea debara este folosita de acel vecin ?

Răspuns la discuția Chitanță de mână
V-am răspuns mai sus, nu știam exact cum funcționează această opțiune.
Cum spuneam, da, acesta folosește atât debaraua, cât și boxa.
Au păcălit-o pe bătrână să i le vândă cu 1.300-1.400 de lei.

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Acea debara nu este legal instrainata prin chitanta de mana. Vorbim despre un imobil unde trebuie sa avem obligatoriu un act autentic notarial. Acea debara este folosita de acel vecin ?

Răspuns la discuția Chitanță de mână
Practic, au păcălit-o pe bătrână să mutileze apartamentul doar cu un act scris de mână, pe o sumă de vreo 1.400 de lei.
Răspuns la discuția Chitanță de mână
Da, este folosită.
Să înțeleg că dacă iau apartamentul, am dreptul să iau și debaraua înapoi, împreună cu boxa, nu?
Bună ziua!
Am și eu o problemă, dacă m-ați putea ajuta.
Vreau să cumpăr un apartament într-un bloc. Actualii proprietari au dobândit apartamentul prin testament. Bătrâna avea 85 de ani. Aceasta, în timpul vieții, a vândut, cu act de mână, debaraua apartamentului și boxa vecinului de lângă. Practic, unde avea doamna debaraua, acum este un zid ca să nu mai aibă acces în urma vânzării, însă ei nu au făcut dezmembrare. Dacă iau apartamentul, am vreo șansă să recuperez debaraua în instanță? Debaraua apare pe CF-ul apartamentului pe care eu vreau să-l cumpăr. Acel act de mână mai are vreo valoare? Vecinul nu are alt act în afară de actul scris de mână, iar banii au fost dați în mână, nu prin bancă, deci dovada plății e mai greu de făcut.