avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Chitanță de mână
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Chitanță de mână

Bună ziua!
Am și eu o problemă, dacă m-ați putea ajuta.
Vreau să cumpăr un apartament într-un bloc. Actualii proprietari au dobândit apartamentul prin testament. Bătrâna avea 85 de ani. Aceasta, în timpul vieții, a vândut, cu act de mână, debaraua apartamentului și boxa vecinului de lângă. Practic, unde avea doamna debaraua, acum este un zid ca să nu mai aibă acces în urma vânzării, însă ei nu au făcut dezmembrare. Dacă iau apartamentul, am vreo șansă să recuperez debaraua în instanță? Debaraua apare pe CF-ul apartamentului pe care eu vreau să-l cumpăr. Acel act de mână mai are vreo valoare? Vecinul nu are alt act în afară de actul scris de mână, iar banii au fost dați în mână, nu prin bancă, deci dovada plății e mai greu de făcut.
Cel mai recent răspuns: IzabelaM. , utilizator 09:26, 27 Octombrie 2020
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Acea debara nu este legal instrainata prin chitanta de mana. Vorbim despre un imobil unde trebuie sa avem obligatoriu un act autentic notarial. Acea debara este folosita de acel vecin ?
Da, este folosită.
Să înțeleg că dacă iau apartamentul, am dreptul să iau și debaraua înapoi, împreună cu boxa, nu?
Practic, au păcălit-o pe bătrână să mutileze apartamentul doar cu un act scris de mână, pe o sumă de vreo 1.400 de lei.
V-am răspuns mai sus, nu știam exact cum funcționează această opțiune.
Cum spuneam, da, acesta folosește atât debaraua, cât și boxa.
Au păcălit-o pe bătrână să i le vândă cu 1.300-1.400 de lei.

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Acea debara nu este legal instrainata prin chitanta de mana. Vorbim despre un imobil unde trebuie sa avem obligatoriu un act autentic notarial. Acea debara este folosita de acel vecin ?


În cazul acesta, care ar fi demersurile, în cazul în care este folosită? Îmi pot recupera debaraua spărgând zidul?
AV. GABRIELA GERBER a scris:

Acea debara nu este legal instrainata prin chitanta de mana. Vorbim despre un imobil unde trebuie sa avem obligatoriu un act autentic notarial. Acea debara este folosita de acel vecin ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum imi recuperez boxa jeni1234 jeni1234 Am cumparat de curand un apartament iar in contract mi s-a specificat ca mi se cedeaza dreptul la o boxa in subsol. O boxa ce le apartinea de 10 ani de zile ... (vezi toată discuția)
Dreptul de preemtiune / eu si statul paius paius Buna ziua, Buna ziua / Ma poate ajuta cineva cu un sfat?,o indrumare? o sugestie? / Cazul meu este urmatorul: Locuiesc intr-un imobil format din parter si un ... (vezi toată discuția)
Vanzare boxa (de la bloc) fara dezmembrare amadeus79 amadeus79 Avem urmatoarea situatie delicata: un bloc unde fiecare apartament are boxa la subsol, cu detalii in Cartea Funciara a apartamentului. In 1998 pe baza unui ... (vezi toată discuția)