avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate JustAlex

Activitate JustAlex

Din pacate stau intr-un oras cu un singur executor. Se poate apela la executori din alte orase sau judete?
Poprirea pe salariu a fost infiintata printr-o hotarare judecatoreasca definitiva si executorie care a fost trimisa la firma. Am sunat la firma respectiva si mi-au spus ca ei nu pot trimite actele fiindca nu e datoria lor sa faca asta si ca ei nu pot sti cui sa-i trimita actele (chiar daca eu stiu cui ar trebui sa le trimita)
Buna ziua! Ma confrunt cu urmatoarea situatie:
Eu incasam pensie alimentara de la tatal meu prin poprire de pe salariu*(16,66% din net) dar acesta si-a dat demisia de la firma 1 unde lucra si s-a angajat la firma 2. Firma 1 spune ca nu e datoria ei sa trimita actele de poprire noii firme iar firma 2 spune ca doar printr-un ordin judecatoresc sau o decizie de la executor ii va popri bani din salariu.Am fost la judecatorie si mi s-a spus ca ei nu au ce sa faca fiindca a fost luata deja o decizie cu titlu executoriu iar executorul mi-a spus ca nu-l poate da in judecata decat daca nu plateste timp de 3 luni. Ce as putea face pentru a reprimi pensia alimentara acum?