avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Activitate Simona Maria

Activitate Simona Maria

Societatea X se afla in reorganizare judiciara, conform legii 85/2006; avand in vedere prevederile art.343 din Legea 85/2014 intrebarea este:
in cazul concedierilor de aici incolo, ce termen de preaviz aplic: cf legii vechi ori cf legii noi; multumesc
Am urmatoarea intrebare: la o societate aflata in reorganizare judiciara, daca un creditor doreste conversia crentei cu care este inscris in planul de reorganizare in actiuni, este permis si care sunt conditiile, inclusiv de natura fiscala
Va multumesc!
intrebare:a semnat cineva contract de cesiunea de creanta cu titlu gratuit pe ncc? se incheie in forma autentica?( vezi art.1567 ncc)
iar daca e ces de creanta cu titlu oneros? ce forma ar trebui?
multumesc
o sa revin cu solutia instantei multumesc oricum
somatia de plata nu are autoritate de lucru judecat cu privire la fondul raporturilor juridice
eu intreb dc pot sa intoduc o ordonanta de plata 119/2007
urmareste cateva aspecte: cand au emis decizia, cd ai luat la cunostinta de ea, cand le-ai adus la cunostinta despre concediul medical ...
a incercat cineva sa introduca somatie de plata, se respinge si apoi sa introduca ordonanta de plata? ma gandesc la autoritatea de lucru judecat ...
multumesc de raspuns
Buna seara!

Intr-un caiet de sarcini privind participarea la o licitatie , in cazul asocierii mai multor societati este solicitata asocierea legalizata!!!!
Nu se specifica niciunde ca ar trebui incheiata la notar!
In legea notarilor publici am cautat ce inseamna,, a legaliza'', am discutat si cu alti notari! Mi s-a raspuns ca, asa cum este scris in caietul de sarcini nu inseamna ca trebuie incheiat la notar, ci poate fi incheiat si in fata unui avocat.
Intrebare: ce credeti ca inseamna,, asociere legalizata'' intr-un context mai sus mentionat?

va multumesc!
multumesc frumos de ajutor!
este bine de stiut daca ai ,,semnat ceva la obiectiuni''! un motiv de nulitate este acela ca,, agentul nu scrie absolut nimic la rubrica,,obiectiuni''!

mai mult, in faza de judecata sa ,,soliciti'' proba cu ,,martori''! Aduci ,,martorul care sa declare exact ce trebuie''!
mai soliciti Instantei probele de la politie, cum ar fi ,, inregistrarea video, de ex...ca asa ceva nu au politistii''
Sa te astepti insa la un alt aspect...politistii de obicei,,au pregatit un martor in astfel de situatii''! De aceea ti-am zis sa te gandesti de pe acum la un ,,martor'' al tau!