avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 376 soluții astăzi
Forum Activitate mihailov mircea

Activitate mihailov mircea

Răspuns la discuția Decizie angajator
Nu s-a comunicat pe ce perioada se opreste,s-a comunicat ca incepand cu luna ianuarie se va opri 100 lei pe luna pentru asigurarea casco.
In aceasta situatie se poate face ceva? Unde trebuie sa ma adresez?Cum port dovedi eu,daca plata salariului se face pe card,deci nu am nici un fluturas de salariu sau o chitanta?
Lucrez sofer la o firma,iar in data de 04 01 2010 ni s-a adus la cunostinta decizia angajatorului,de a se opri bani din salariu pentru contributia la plata casco si plata francizei in caz ca se fac reparatii pe asigurarea casco.
Suma care se opreste este de 100 lei,salariul este platit pe card asa ca nu stiu daca apare undeva aceasta suma retinuta.
Este legala aceasta decizie?
Este corect sa se opreasca bani din salariu dar fara sa primesc in schimb o chitanta ,un bon etc...?
scuze, era greseala 01 aug 2008 ,maine ,adica 05/08/2008 depun contestatia ca abia atunci au program cu publicul.
Pe data de 01/07/2008 in jurul orei 08_15am circulat pe Bd-ul Iliu Maniu, la trecerea de pitoni de la Agip Politehnica,eu eram pe banda a 3-a lanaga axul drumului iar pietonul traversa de la staga spre dreapta mea,era trecut de banda a 3-a,pe la jumatatea benzii a 2-a,deci trecuse de masina pe care o conduceam, am oprit la cca 5-600 m dupa trecere unde aveam de rezolvat niste probleme(ARR),din spate a venit o masina de politie rutiera si a invocat ca nu am acordat prioritate pietonului,l-am obligat sa alerge pe trecere. Permisul mi-a fost retinut,la mentiuni am consemnat "cea ce este mentionat in P.V. nu este conform cu realitatea"am seemnat si la mentiuni si ca am luata la cunostinta.
Dores sa depun contestatie iar asta se va intampla marti 05/08/2008, la judecatorie nu au program cu publicul.
Am shi un martor care poate sustine ceea ce s-a intamplat,politia nu a avut aparat de inregistrare.