Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie angajator

Lucrez sofer la o firma,iar in data de 04 01 2010 ni s-a adus la cunostinta decizia angajatorului,de a se opri bani din salariu pentru contributia la plata casco si plata francizei in caz ca se fac reparatii pe asigurarea casco.
Suma care se opreste este de 100 lei,salariul este platit pe card asa ca nu stiu daca apare undeva aceasta suma retinuta.
Este legala aceasta decizie?
Este corect sa se opreasca bani din salariu dar fara sa primesc in schimb o chitanta ,un bon etc...?
Nu, nu este corect. Numai in baza unei hotarari judecatoresti se pot retine banii din salariile.
Masina ptr care se face CASCO este proprietatea firmei. Deci, nu aveti de ce sa contribuiti dvs la plata asigurarii.

Eventual, daca se intampla vreun accident din vina dvs puteti fi pus sa acoperiti valoarea francizei.

Dar daca nu ...........

Mai mult, vi s-a comunicat pe ce perioada se face aceasta "oprire" din salariu? Nu de alta dar s-a putea ca firma sa-si plateasca asigurarea CASCO din banii dvs daca procedeul continua.
Isa Radov, Consultant resurse umane
Nu s-a comunicat pe ce perioada se opreste,s-a comunicat ca incepand cu luna ianuarie se va opri 100 lei pe luna pentru asigurarea casco.
In aceasta situatie se poate face ceva? Unde trebuie sa ma adresez?Cum port dovedi eu,daca plata salariului se face pe card,deci nu am nici un fluturas de salariu sau o chitanta?