avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Activitate adinaioana34@icloud.com

Activitate adinaioana34@icloud.com

Buna seara! Sper sa ma poata ajuta cineva! Va multumesc tare mult!

Bunicii mei, au murit in noiembrie 2021, ei avand doi copii, tatal si unchiul meu.
Unchiul meu, a decedat in octombrie 2020, fiind casatorit, neavand copii. Casa in care el a locuit, impreuna cu bunicii mei si cu sotia lui, era pe numele bunicului meu, mostenire de la tatal sau. Dupa decesul unchiului meu, bunicii mei, au decis sa ii dea casa tatalui meu, cu clauza ( uzufruct, sa intre in posesie dupa moartea lor ). Bunicii nu s-au inteles cu matusa mea niciodata, de aceea nu au vrut sa ii dea casa ei. Tatal meu, a facut succesiunea dupa amandoi ( au murit in noiembrie 2021, la distanta de 10 ore unul de celalalt ). Succesiunea dupa unchiul meu a fost facuta, matusa mea si-a luat dreptul ce i se cuvenea, si tatal meu a luat o mica parte din mostenirea unchiului meu.
Matusa mea, vrea sa il dea in judecata pe tata, si sustine ca acolo este dreptul ei, cu toate ca, casa respectiva, a fost a strabunicului, apoi a bunicului meu, acum a tatalui meu. Nimeni nu a dat-o afara de acolo, inca locuieste acolo, casa este incuiata, doar ea are acces, cheile sunt la ea. Ce este de facut in aceasta situatie ? Mentionez faptul ca tatal meu nu vrea sa o dea afara, dar ea tot insista si ne fura din curte.. si cauta cearta! Are ea vreun drept acolo? Va multumesc, si scuzati romanul! Sanatate!

Buna seara! Managerul de transport se ocupa de licente, copii conforme, cardul companiei, dosarul firmei, dosarul soferului si evident, dosarul lui ca si Manager.
askim kogeam a scris:

buna seara.. am si eu o intrebare..Managerul de transport trebuie sa se ocupe de obtinerea autorizatiilor......ITP ....etc... va multumesc anticipat.

Manager transport
Buna ziua! Impreuna cu tatal meu, am deschis o firma de transport marfa. Amandoi suntem administratori, avem parti egale, 50/50. In plus, el este si sofer iar eu manager transport. Intrebarea mea este : Pot sa imi dau demisia din firma ? Vreau sa ma angajez si nu stiu daca pot continua ca si administrator/ manager fara contract de munca. Multumesc!
Buna ziua! Impreuna cu tatal meu, am deschis firma de transport marfa. Avem amandoi 50%-50%. Amandoi administratori si in plus, el este si soferul iar eu Managerul de Transport. Intrebarea mea este: Ne trebuie contract de munca ? Eu vreau sa ma angajez, si nu stiu daca pot, tinand cont ca momentan sunt angajata la firma mea. Multumesc!
Buna seara!
Am o intrebare..
Impreuna cu tatal meu, am facut firma de transport marfa. Amandoi avem 50/50 dreptul. De curand, am luat atestatul pentru persoana desemnata. Intrebare : Pot avea calitatea de persoana desemnata in firma mea si in firma unchiului meu ?
Va multumesc mult, doamna avocat! Sanatate multa!
Buna ziua! Revin cu o intrebare, deoarece parerea avocatilor cu care am vorbit, este putin diferita. Sper sa ma puteti ajuta, va rog mult!
Povestea este in felul urmator : Unchiul meu avea firma de transport in care sotia este actionara cu 1,5%. Ea nu doreste sa faca succesiunea, a dat drumul masinilor la treaba, ceea ce am inteles ca este ilegal. Intrebarea mea este : Cat mosteneste ea, ca si sotie, neavand niciun copil, parintii defunctului sunt in viata, cat si unicul frate pe care defunctul l a avut. Ambii notari, au spus ca ea are parte doar un sfert, si parintii cu fratele au mai mult. Multumesc mult de tot! Va rog sa imi raspundeti!
Multumesc mult de tot! Da, la administrator m-am referit!
Buna seara! In cazul unei firme de transport, avand patronul decedat, sotia fiind actionara (1,5% ), se mai pot face angajari, chiar daca succesiunea nu este facuta ? Multumesc mult.