avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Activitate Nutulica26

Activitate Nutulica26

Buna ,
Am urmatoare speta , detin un utilaj care este pus pe amortizare liniara pe 8 ani , am receptionat o scula in valoare de 1000 EURO care va fi utilizata pe acest utilaj - dar nu este o piesa de schimb ci un consumabil fix , doresc ca aceasta scula sa o pun pe o cheltuiala de amortizare dar cu o durata de un an de zile pentru a-mi atenua cheltuiala lunara - fiindca cam aceasta este durata ei medie de utilizare.
Solutia ar fi sa imi creez un nou mijloc fix pentru aceasta referinta cu un nou cod ? OK , dar ce pot face cu durata de 1 an ?
Multumesc
Răspuns la discuția Exectare silita bunuri PJ+PF
Ei spun ca daca firma nu are activitate nu sunt siguri ca are posibilitate sa isi plateasca ratele si tot ameninta ca intervin pe aceasta cale .
In mod normal nu ar trebui sa ii intereseze asta si e doar o luna de neplata.

Intrebam mai devreme daca pot eu sa le cumpar prin credit ipotecar casa parintilor mei , este posibil asa ceva , acorda bancile credit pentru asta ?
Răspuns la discuția Exectare silita bunuri PJ+PF
Buna ,
daca creditele de care am amintit mai sus sunt pe persoana juridica, firma nu inregistreaza nici un fel de venit din activitate dar ratele sunt la zi , banca are voie sa initieze procedura de executare silita sau de retragere a creditului ?
Multumesc
Răspuns la discuția Exectare silita bunuri PJ+PF
Buna ,
va multumesc ,
Partea proasta este ca desi atit casa cit si terenul+constructia se afla intr-o pozitie foarte bune , am publicat zeci de anunturi pe internet si nu am primit nici un raspuns , nu stiu pur si simplu unde sa mai incerc , parca nimic nu se leaga
Răspuns la discuția Exectare silita bunuri PJ+PF
Buna ,
multumesc pentru raspuns , exista vreo prevedere legala prin care mi se interzice mie dreptul ( ca fiu de exemplu ) sa cumpar la licitatie bunul parintilor mei , atita timp cit eu locuiesc in alt oras si am acolo mutatie ?
Banca , are dreptul sau obligatia de a vinde bunurile unul cite unul sau poate sa le vinda si partial , de exemplu casa ( o cumpar eu) , si restul unei alte persoane .Cert este ca vreau sa ii ajut , luna august va fi deja a doua luna in care nu isi platesc ratele si trebuie sa ma gindesc la orice posibilitate
Multumesc
Buna , familia mea detine in proprietate o casa plus un teren pe care au construit o constructie cu destinatie atelier de productie industriala .
Valoarea de piata a casei este de aproximativ 75000 EURO iar a terenului +constructie industriala este de 100000 .
Total credite sunt de 77000 EURO
Din pacate au ajuns in situatia in care nu mai reusesc sa isi plateasca ratele si imi este teama ca vor ajunge in situatia de a le fi xecutate bunurile.
Exista bunuri ( un uscator de cherestea de exemplu ) care nu este ipotecat , dar nici nu vor sa il primeasca ca si ipoteca .
1. Era la un moment dat o reglementare prin care banca nu avea dreptul sa vinda la o valoare mai mica de 70% din valoarea stabilita de un evaluator autorizat , mai este valabila aceasta prevedere ?
2. Ce modalitati sunt pentru a preveni sa sa le fie vindute bunurile pe valori infime - banca are ca obiectiv doar recuperarea creditelor si nimic mai mult - as vrea sa cunosc toate portitele care exista in acest sens
Multumesc