avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Activitate Liliana2019

Activitate Liliana2019

Tatăl copiilor a fost foarte violent cu mine si cei 3 copii,are probleme,a fost internat la psihiatrie și e sub tratament,este judecat penal pt violenta in familie si amenințare cu moartea,suntem in curs de divorț,in martie prima înfățișare. Consider că este un pericol pentru mine si copii și de aceea trebuie sa solicit in instanta ca legatura cu el sa fie cat mai rara. Si nu stiam diferenta dintre autoritare părintească exclusiva și decăderea din drepturile părintești


gi-jane2 a scris:

custodie unica cand e vb de copii, nu exista in realitate in lege, e vb de autoritate parinteasca care de regula e exercitata de ambii parinti si daca se exercita exclusiv de unul din parinti, nu inseamna ca celalalt e decazut din drepturile parintesti ci doar ca numai unul din parinti poate lua hotarari in ce il priveste pe copil.
decaderea din drepturi e o masura de protectie a copilului si poate fi ceruta de institutii ale statului responsabile cu protectia copilului, masura e provizorie
ce va intereseaza mai exact?

Dar care este diferenta?Ca nu inteleg.
Buna seara. O intrebare,va multumesc anticipat. Exercitarea autorității parintesti de către un singur părinte inseamna acelasi lucru cu decăderea din drepturile părintești a celuilalt parinte sau cu termenul de custodie unica? Sunt 3 noțiuni,pe care nu le inteleg foarte clar și ce presupune fiecare,ce implică. Va multumesc
Buna seara. Ma puteti ajuta cu cateva informatii? In cazul unui divort cu 3 minori,ce se intampla la prima înfățișare la procesul de divorț?
Vorbesc mai mult avocații,in numele nostru,sau suntem și noi părțile,întrebate? Daca vreau sa obtin custodia exclusiva,eu ca și cea care am inițiat acțiunea de divorț,fiind vorba de violenta fizică asupra mea și a unui copil,pe ce sa pun accent in fata judecătorului? Ce valoare au cuvintele rudelor,din partea fiecărei părți,până la urmă se merge nu pe vorbe răutăcioase ci pe dovezi concrete,nu? Normal ca orice rudă de a lui încearcă să țină cu el,sa spuna minciuni, dar judecătorul va ține cont de dovezi clare,nu? (Certif medico legale,plângere penală,etc). Daca am dovezi ca el a fost foarte violent cu mine si baiatul cel mare,în prezența copiilor mici,e cercetat penal pt violenta in familie si amenințare cu moartea pot obtine custodie exclusiva și program de vizita redus la minim,mai ales că el face tratament psihiatric,sunt probleme și imi e teama ca le poate face rau copiilor. Va multumesc.
Buna seara.

Am primit azi o citatie,sotul cere revocarea ordinului de protectie de la 6 luni la 3 luni,sa contacteze copiii,etc Ce pot face,au trecut doar 2 luni,gravitatea faptelor comise este valabilă,nu? Invoca ca are un ctr la un psiholog,ca a respectat ordinul de protectie,ca lipsa copiilor il afecteaza. Ma puteti ajuta,pe ce sa ma axez cand ma voi duce la jud pe 29,sa ramana valabilitatea de 6 luni? Avocata are niste probleme de sanatate si nu pot lua leg cu ea. Sa fac o adresa către judecătorie,dar nu stiu pe ce sa pun accentul,cum sa prezint faptul ca violentele comise sunt f grave si au trecut doar 2 luni. Va multumesc anticipat.

Liliana Gradinaru a scris:

Parerea mea este sa lasati penalul in voia sortii si sa va axati pe copii. Este nevoie de asistenta psihologica, de o evaluare, apelati la asistenta sociala de la primarie daca aveti. este important. In plus, aceasta va poate ajuta si in obtinerea exercitarii singure a autoritatii parintesti.
Vorbiti cu copiii, vedeti daca le e frica, de ce le e frica, explicati-le gestul tatalui ca sa aiba impact psihologic traumatizant cat mai mic.
In privinta unui eventual program de vizita, asta vedeti la momentul la care se va pune problema. De principiu, vizitele sunt interzise cat timp actioneaza ordinul de protectie, ulterior putandu-se trece la vizite scurte si mereu conditionate de cum a decurs vizita anterioara. Pe partea aceasta va trebuie un avocat (cel actual cunoaste deja cauza) care sa faca o serie de notificari in functie de cum evolueaza situatia. Nu sunteti in situatia de mai sus, in care parintele nu a fost agresiv cu copiii, din contra.

Va multumesc

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca aveti avocat vorbiti cu acesta sa se ocupe de urgentarea procesului penal după ce va analiza oportunitatea.
Dosarul penal va poate ajuta dar depinde cum se va proceda si ce va iesi.
Divorțul poate dura mult timp în cazul dvs.
Depinde si ce va face tatal.si daca isi va angaja sau nu avocat, contând si ce strategie va adopta avocatul lui.
Procesul poate fi simplu sau complicat in functie de ceea ce va face fiecare parte din proces.

Va multumesc. De obicei,procesul penal se finalizeaza inaintea procesului de divort,ambele au inceput cam in aceeasi perioada? Daca el a fost văzut de polițiști și pompieri ,tinand cutitul asupra mea,cei 3 copii tipau și poliția l a liniștit cu bastonul cu electrosocuri,cum credeți că se va finaliza procesul penal? Acum e cercetat în libertate,e ordin de protectie pe 6 luni

gi-jane2 a scris:

nu e nevoie de prezenta sotului, nu trebuie sa recunoasca copilul. Cf legii, tatatl copilului e sotul mamei, asa ca nu e nevoie decat de certificatul de casatorie sau hotararea de divort, desi nu cred ca veti divorta pana atunci.

Dar cat ar putea dura divorțul,dosarul de divorț e depus in luna octombrie 2020. Si care e procedura cand voi naște în februarie? Este ordin de protectie pe 6 luni. Cum se procedează cu recunoașterea in certif de naștere? Va multumesc anticipat
Buna seara. Sunt mama a 3 copii,insarcinata cu al patrulea. Sunt in curs de divort,după ce sotul meu a fost f violent cu mine,fiind insarcinata și in prezența copiilor. A fost violent și cu băiatul mare de 7 ani.El este cercetat penal pt violenta in familie si amenințare ( m-a amenințat cu cutitul la gât ca ma omoară,poliția și pompierii au fortat usa si l au gasit cu cutitul deasupra mea) . Indiferent de rezultatul procesului in care este judecat penal,in procesul de divort pot obtine custodie exclusiva? Am certificat medico legal atat pt mine,cat si pt copil. Nu e la prima abatere. Mai am alte certif medico legale din 2018,tot asa pt băiatul de 5 ani,cat avea atunci