Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara. O intrebare,va multumesc anticipat. ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara. O intrebare,va multumesc anticipat. Exercitarea autorității ...

Buna seara. O intrebare,va multumesc anticipat. Exercitarea autorității parintesti de către un singur părinte inseamna acelasi lucru cu decăderea din drepturile părintești a celuilalt parinte sau cu termenul de custodie unica? Sunt 3 noțiuni,pe care nu le inteleg foarte clar și ce presupune fiecare,ce implică. Va multumesc
Nu, sunt noțiuni diferite.
Dar care este diferenta?Ca nu inteleg.
custodie unica cand e vb de copii, nu exista in realitate in lege, e vb de autoritate parinteasca care de regula e exercitata de ambii parinti si daca se exercita exclusiv de unul din parinti, nu inseamna ca celalalt e decazut din drepturile parintesti ci doar ca numai unul din parinti poate lua hotarari in ce il priveste pe copil.
decaderea din drepturi e o masura de protectie a copilului si poate fi ceruta de institutii ale statului responsabile cu protectia copilului, masura e provizorie
ce va intereseaza mai exact?
gi-jane2, moderator
Tatăl copiilor a fost foarte violent cu mine si cei 3 copii,are probleme,a fost internat la psihiatrie și e sub tratament,este judecat penal pt violenta in familie si amenințare cu moartea,suntem in curs de divorț,in martie prima înfățișare. Consider că este un pericol pentru mine si copii și de aceea trebuie sa solicit in instanta ca legatura cu el sa fie cat mai rara. Si nu stiam diferenta dintre autoritare părintească exclusiva și decăderea din drepturile părintești

gi-jane2 a scris:

custodie unica cand e vb de copii, nu exista in realitate in lege, e vb de autoritate parinteasca care de regula e exercitata de ambii parinti si daca se exercita exclusiv de unul din parinti, nu inseamna ca celalalt e decazut din drepturile parintesti ci doar ca numai unul din parinti poate lua hotarari in ce il priveste pe copil.
decaderea din drepturi e o masura de protectie a copilului si poate fi ceruta de institutii ale statului responsabile cu protectia copilului, masura e provizorie
ce va intereseaza mai exact?

cereti ca numai dvs sa exercitati autoritatea parinteasca