avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Activitate emanuellen

Activitate emanuellen

Multumesc nu am de unde sa procur.Deaceea m-am adresat acestui sait.Multumesc oentru bunavointa.
Sarbatori luminate

Multumesc mult.Vinzatorul a cedat 4 m.
Sarbatori fericite
multumesc sarbatori fericite
Multumesc,
am gresit..eu nu am cumparat si drumul,ci cel care mia vindut terenul a cedat 4m.

Pina in 21 aprilie ar trebui sa fac hirtia notariala,dar fiica mea care e proprietara nu traieste in Romania.Nu reusim sa ne incadram in acest termen.Cum sa procedam?sa sun?sa scriu email?
Multumesc pentru raspuns o zi frumoasa


Buna ziua,
Paste fericit,ma bucur ca existati,
Am primit o scrisoare de la primaria Chinteni care ma ingrijoreaza si as vrea sa stiu ce am de facut.
O sa citez:
""Va informam ca in zona in care detineti imobile in Chinteni (eu am 2 terenuri de casa) va avea loc extinderea retelei de gaze naturale.
Pentru a putea interveni in mod legal pe toate drumurile nou create si pentru a beneficia de aceasta utilitate publica este necesar ca dv.sa prezentati o declaratie notariala de renuntare la cota parte de drum si de cedarea acesteia Comunei Chinteni.
Va informam ca daca in cazul in care dv. nu sinteti deacord cu cedarea cotei de drum ,autoritatile publice locale vor proceda la expropriere ptr. cauza de utilitate publica,urmind ca dv.sa suportati contravaloarea extinderii retelei si a bransamentelor aferente care va fii echivalenta cu contravaloarea exproprierii.""
Este legala cererea lor? eu am dat 25 eu/m2..
Va multumesc
Multumesc,dar cu oamenii de incredere e plin podul..eu as vrea sa stiu formula cum pot sa imputernicesc pe cineva sa aibe drept la vinzare dar totodata sa nu isi insuseasca bunul..si sa ma trezesc ca nici nu am avut casa..:(
Buna ziua,

La un apartament fiica mea e proprietara eu mama,am uzurfruct.
Am dori sa vindem.
Avind in vedere ca nu traim in Romania,cu cine si cum ar fii bine sa intocmesc o imputernicire ca persoana respectiva sa se ocupe de vinzare ca si un reprezentant al nostru,fara ca sa aibe ocazia sa-si insuseasca bunul??
multumesc
Răspuns la discuția Donatie - Noul Cod Civil
Va multumesc mult!O seara placuta
Răspuns la discuția Donatie - Noul Cod Civil
Multumesc,dar eu am intrebat daca acest punct c. suna a contract de intretinere?
Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti daca exista in noul cod civil referitor la o donatie de apartament,ca donatarul trebuie sa ajute donatorul cu alimente in caz de nevoie,dar nu mai mult cit valoreaza apartamentul in momentul donatiei!!!

Defapt e aproape ca un contract de intretinere??
sau e vorba doar de alimente.??

Multumesc
Răspuns la discuția Retragere donatie cu uzufruct
multumesc..
Paste fericit..