Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie - Noul Cod Civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie - Noul Cod Civil

Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti daca exista in noul cod civil referitor la o donatie de apartament,ca donatarul trebuie sa ajute donatorul cu alimente in caz de nevoie,dar nu mai mult cit valoreaza apartamentul in momentul donatiei!!!

Defapt e aproape ca un contract de intretinere??
sau e vorba doar de alimente.??

Multumesc
Art. 1020
Cauzele de revocare
Donaţia poate fi revocată pentru ingratitudine şi pentru neexecutarea fără justificare a sarcinilor la care s-a obligat donatarul.
Art. 1023
Cazuri
Donaţia se revocă pentru ingratitudine în următoarele cazuri:
a) dacă donatarul a atentat la viaţa donatorului, a unei persoane apropiate lui sau, ştiind că alţii intenţionează să atenteze, nu l-a înştiinţat;
b) dacă donatarul se face vinovat de fapte penale, cruzimi sau injurii grave faţă de donator;
c) dacă donatarul refuză în mod nejustificat să asigure alimente donatorului ajuns în nevoie, în limita valorii actuale a bunului donat, ţinându-se însă seama de starea în care se afla bunul la momentul donaţiei.

Multumesc,dar eu am intrebat daca acest punct c. suna a contract de intretinere?
Nu este un contract de intrerinere. Donatia este un act cu titlu gratuit, ceea ce ati mentionat dvs sunt cazurile de revocare ale donatiei. Dvs aveti o obligatie morala ca donatar fata de donator.
Va multumesc mult!O seara placuta