avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Activitate Gaby35

Activitate Gaby35

Răspuns la discuția Test paternitate negativ
Ok. Am inteles. Si ca despagubire morala pana la ce suma poate sa ceara? Cat vrea el sau exista o limita? Mama poate sa refuze daca suma este prea mare?
Răspuns la discuția Test paternitate negativ


Ioan Viorel Danciu a scris:

De curiozitate...
1. Pt ce ar mai dori fostul sot relatiii cu copilul in cazul in care se dovedeste ca nu e el tatal biologic ?
2. Daca isi doreste relatii cu copilul, de ce a mai deschis acest gen de actiune ?
3. Tutela nu are nici o treaba cu ce ati expus aici.



Din ce am inteles de la prietena mea fostul sot, si acum dupa atatea luni de la divort, inca o "hartuieste" (o urmareste pe retelele de socializare sa vada conversatii, telefoane; prin oras cu cine si unde merge, cat sta, la ce ora vine inapoi, am inteles ca i-ar fi spart contul de facebook si a vazut anumite conversatii intre ea si o alta persoana) iar toate acestea i le reproseaza de fiecare data cand vine in vizita la copil.
Asa ca, in acest caz, ca sa va raspund la intrebari:
1. Pentru simplul fapt ca pana acum el a crescut copilul si s-a atasat de el sau pur si simplu cauta o modalitate de a avea in continuare control asupra vietii ei.
2. A deschis acest gen de actiune ca in cazul in care se dovedeste ca nu e tatal biologic, mama sa plateasca daune morale pentru perioada in care acesta a crescut copilul si s-a atasat de el (si de asemenea vrea cu orice pret sa dovedeasca apropiatilor/cunostiintelor ca mama a savarsit adulter.)
3. Din cauza acestei hartuiri constante mama se teme ca daca testul va iesi negativ atunci el se va razbuna atat pe ea cat si pe copil (mama are dovada in scris - un bilet de adio scris de fostul sot - cum ca el este instabil psihic). Din acest motiv vrea sa il indeparteze pe fostul sot, ca sa isi apere copilul in fata unei eventuale razbunari.
Buna ziua. Prietena mea a divortat in urma cu 6 luni de fostul sot, care acum a intentat proces pt efectuarea testului de paternitate. In cazul in care se dovedeste ca nu este el tatal biologic al copilului, instanta o poate obliga sa dezvaluie identitatea tatalui biologic? Fostul sot poate cere daune morale? Si de asemenea mama poate sa ceara tutela absoluta cu interzicerea apropierii acestuia de copil (in ideea ca daca se dovedeste ca nu e tatal biologic atunci nu are drepturi asupra copilului)? Va multumesc
Buna dimineata. As avea o intrebare. Am divortat de curand de sotul meu, avem un copil si 2 credite la banci (una dintre ele cu ipoteca) si desi initial am stabilit ca pentru binele copilului sa existe o intelegere amiabila in privinta partajului (adica sa se faca la notar), acum nu mai vrea sa ne intelegem amiabil, ma ameninta ca ma da in judecata pentru drepturile lui (partea lui din casa). De asemenea sustine ca doar din salariul meu (daca ar fi sa plec in chirie) nu as fi capabila sa imi cresc copilul si el vrea sa sune la asistenta sociala. Sustine ca mie nu imi pasa de copil (asta in conditiile in care in decurs de un an am avut numeroase spitalizari cu el ....l-am nascut prematur cu probleme de sanatate si un istoric medical mai complex).
Vreau sa mentionez ca pe creditul de nevoi personale el este titularul si eu sunt coplatitor, iar pe creditul ipotecar eu sunt titular si el coplatitor.
Intrebarea mea ar fi : la partaj, avand in vedere ca minorul a ramas la mine, iar el a plecat din casa, cum se impart datoriile si cui ii revine apartamentul? Eu as vrea sa preiau singura crediul ipotecar (salariul imi permite) si sa il despagubesc, ramanand astfel unic proprietar. Dar imi fac griji ca nu cumva instanta sa hotarasca impotriva mea si sa trebuiasca sa plec in chirie cu copilul, iar pe langa asta sa platesc si la celalalt credit. Imi poate lua copilul?
Ce se intampla si cu celalalt credit?
Din moment ce a plecat din casa si si-a schimbat adresa de domiciliu din buletin, mai are dreptul la cheile apartamentului? El sustine ca e dreptul lui din moment ce actele inca nu sunt semnate si ca vrea sa vina mai des la copil (desi in actul de divort este specificat programul de vizita doar in weekend) fara sa imi ceara aprobare. Eu ma simt hartuita si imi fac griji ca in lipsa mea vor disparea lucruri din casa. Va rog ajutati-ma!
Va multumesc