avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 119 soluții astăzi
Forum Activitate 4Mic

Activitate 4Mic

Buna ziua , cu respect , va multumesc dar nu asta am intrebat . Stiu ca se poate , stiu ca am nevoie de avocat , nu stiu insa adresa imobilelor si parintilor debitorilor mei si nici cum sa aflu detalii , proceduri etc
Asta am intrebat , multumesc
Buna ziua , am hotarare judecatoreasca prin care trebuie sa execut silit 4 persoane .
2 dintre ei muncesc in strainatate dar au unul dintre parinti decedati si nu au taxa de succesiune facuta , deci pot cere in instanta succesiunea ca creditor pe cale oblica sau ceva de genul , nu am cunostinte in domeniul .Eu detin doar datele personale ale celor 4 debitori , NU si adresele sau datele personale ale parintilor ramasi in viata . Intrebare : care este procedura pt ca doresc sa ii chem in instanta la succesiune ca creditor ? Ce acte depun la instanta daca nu cunosc datele si adresele parintilor ramasi in viata ? Cum aflu toate astea sau ce trebuie sa depun la instanta ?
Mentionez ca am discutat cu un executor care mi-a spus ca el poate verifica doar persoana debitoare nu si despre parinti sau altceva .
Multumesc pt eventualele raspunsuri
Buna seara .
Am o companie de curatenie in Anglia. Am avut 2 persoane din Romania angajate aici in Anglia . De curand si-au dat demisia si lucreaza la o alta firma . Am avut cu ei un contract prin care ei nu au voie sa contacteze timp de un an clientii firmei mele pentru care ei au lucrat in acesti 2 ani .
Intrebare : poate compania mea sa ii actioneze in judecata in Romania pt incalcarea contractului , avand in vedere ca eu au domiciliu in Romania?
Aici in UK nu as putea sa ii execut pentru ca nu au nimic aici .
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la problema mea
Va multumesc
Buna ziua
Am o companie care activeaza pe teritoriul Angliei . Am angajat cativa romani cu contract legal si au muncit o perioada dupa care nu au mai respectat acel contract . Din cauza incalcarii termenilor contractuali Am pierdut multi bani . Acesti romani sunt acum in Romania unde au si domiciliul .
Intrebare : Poate compania mea sa ii cheme la tribunal in Romania la domiciliul lor pentru pierderi materiale si sa ii execute , avand in vedere ca contractul a fost semnat in UK ?
Multumesc
Buna seara . Din pacate exista probe dar corruptia si nepotismul sunt destul de raspandite in Romania .
Va multumesc pentru raspuns .
Buna seara .
Am depus o plangere penala la parchet, Procurorul a clasat dosarul din lipsa de probe , am facut plangere impotriva solutiei care binenteles , a ramas fara rezultat .
Intrebare ,: unde as putea merge mai departe cu contestatie , sau ce mai pot face si la ce institutie din Romania, daca se mai poate face ceva ?
Va multumesc
Multumesc .
Politistii romani nu se deranjeaza sa cerceteze nimic desi au numere de inregistrare de la dosarul din uk ,, nu se complica , Multumesc pentru raspuns
Au fost o ancheta aici in Marea Britanie dar , datorita faptulul ca ei au fugit si locuiesc in Romania , politia engleza a inchis dosarul , prejudiciul este in jur de 1000 lire deci , probabil au considerat ca costa mai mult actele de extradare decat prejudiciul .
S-a deschis un dosar penal si in Romania ,se stie cine sunt , adresa lor pt ca au lucrat cu acte legale aici , cu dovezi , declaratii dar se pare ca autoritatile romane nu au lege care sa ii condamne .
Deci cumva sunt incurajati sa fure din alte tari si sa fuga inapoi in Romania , de asta intrebam daca exista o lege care sa ii condamne .
Multumesc
Buna seara .
Locuiesc in Marea Britanie si am angajat o familie din Romania sa faca curatenie in case la englezi. Familia din Romania au furat bunuri Din casele englezilor si au fugit in Romania.
Am trimis documente si dovezi la politia din orasul unde ei domiciliaza . Politia spune ca nu prea are ce sa le faca . Intrebare : Stie cineva un articol de lege in baza caruia pot fi anchetati si condamnati chiar daca fapta s-a produs pe teritoriul altei tari ?
Multumesc
Buna ziua .
Am inchiriat o casa in Anglia impreuna cu 2 persoane cu contract pentru un an .
Dupa o luna cele 2 persoane au fugit in Romania si eu am ramas sa platesc toate facturile dar si chiria pentru tot anul conform contractului .
Intrebare : Exista o lege in Romania prin care pot sa ii dau in judecata sa imi recuperez banii , avand in vedere ca ei locuiesc si au domiciliul in Romania ?
Cum as putea legal rezolva problema in Romania ?
Va multumesc pentru eventualele raspunsuri