avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 468 soluții astăzi
Forum Activitate Crisb68

Activitate Crisb68

Răspuns la discuția Accident rutier minor
Revin cu o intrebare,ordonanta 195/2002 in care se defineste accidentul rutier.Printre mai multi factori cumulativi,se specifica la art.75 litera c): în eveniment a fost implicat cel puţin un vehicul în mişcare;. Eu fiind stationat la semafor,cum se poate interpreta?
Răspuns la discuția Accident rutier minor
Stiu,insa nu am considerat ca fiin accident,neavand contact cu masina si practic doara cazut bicicleta.In plus femeia care a deschis usa si l a speriat ,a ramas la fata locului
Răspuns la discuția Accident rutier minor
Multumesc,astept rezultatul de la iml atunci.
Răspuns la discuția Accident rutier minor
Multumesc!
Va salut! Vin cu urmatoarea problema. Sunt taximetrist,si acum 3 saptamani am luat o clienta,care la un semafor unde oprisem,s-a hotarat sa coboare. A deschis usa spate dreapta ,iar in acel moment venea un biciclist spre semafor care a franat puternic.Masina nu a fost lovita,dar bicicleta era pe jos,el ramanand in picioare.Am intrebat daca totul e ok,a dat afirmativ din cap,iar clienta coborand a spus ca ramane ea sa rezolve problema(probabil simtindu-se vinovata) Dupa 3 saptamani am fost chemat la politia rutiera si mi s-a retinut permisul pt plecarea de la locul accidentului.Din cate am inteles tipul s-a dus la spital si a declarat ca a avut un incident cu o masina,cei de la spital fiind obligati sa cheme politia.Tot din cate am inteles a avut o contuzie la deget. Politia l-a trimis la medico-legal si se asteapta rezultatul de acolo care probabil va fi zero zile spitalizare.Intrebarea mea este ce sanse sunt sa-mi schimbe dovada fara drept de circulatie intr-o dovada cu drept de circulatie pana la solutionare sau la venirea rezultatului de la iml,care cica dureaza destul de mult,Eu din meseria asta castigandu-mi traiul nu mai pot lucra acum.Va multumesc!,
Răspuns la discuția Preluare SRL
Multumesc!
Discuție Preluare SRL
Buna ziua,as dori sa preiau un srl cu o autorizatie taxi.Problema este ca eu inca nu sunt reabillitat,am avut o condamnare cu suspendare 1 an in anul 2016 la legea 86/2006 cod vamal fapta asimilata contrabandei.Prejudiciul datorat anaf a fost achitat atunci inainte de condamnare.Am dreptul sa preiau un srl?Multumesc
Multumesc!

Buna ziua!Avand in vedere decizia ccr cu privire la evaziunea fiscala si aplicarea unei amenzi,se poate aplica si in cazul contrabandei asimilate? Multumesc!