avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 291 soluții astăzi
Forum Activitate cristinacristinacristina

Activitate cristinacristinacristina

Buna ziua, langa casa mea cei care au mostenit imobilul , de care ma despart doar 25 metri aprox., au infiintat pensiune. Aduc de multe ori echipe de muncitori si e un calvar, am ajuns la exasperare. Va rog sa-mi spuneti daca era legal sa ne ceara acordul. Am citit Legea 50/1991 si nu reusesc sa imi dau seama.
Multumesc
Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti ce trebuie facut daca am depus contestatie pentru formularul covid la intrarea in tara a sotului meu, si mi se cere imputernicire din partea lui, iar sotul meu se afla in strainatate. Formularul a fost completat cu 26 ore inainte de intrarea in tara , nu este rea vointa , ce trebuie sa fac???? Multumesc
OAMENI BUNI , UNDE DUMNEZEU E LEGEA SI CE INSEAMNA EA, DREPTATEA DE PARTEA CUI ESTE, A CELOR CU BANI SAU A CELOR CE PLATESC RATE LA BANCA , OFFFFFF ROMANIA, GREU SA ITI GASESTI DREPTATEA, LINISTEA, PACEA..... PENTRU CARE PLATESTI RATE LA BANCA, FIR-AR SA FIE ROMANIE .... ,,, TARA NEDREPTATIIIIIIIIIIIIIIIIII ..................................
multumesc
Multumesc, e greu, foarte greu, nu sunt o persoana conflictuala ......... ma plimba de la o institutie la alta .....
Multumesc, dar sesizarea mea la Primarie a fost directionata , rasul lumii, la Politia locala ! Din pacate proprietarii se laudau ca au judetul la degetul mic ........
Chiar si asa nu ma las, mi-au distrus linistea si ... sanatatea
Buna ziua, in casa de langa noi a fost deschisa o pensiune /se cheama casa de oaspeti.Cei care se cazeaza (de regula muncitori), beau, vorbesc foarte tare, urat uneori, asculta muzica la intensitate mare. In zilele calde discutiile pe ton ridicat, purtate pe terasa din fata pensiunii se indesesc, si dureaza pana la ore tarzii in noapte.
Ceea ce se intampla in curtea acestei pensiuni devine din ce in ce mai greu de suportat, pentru ca ne despart doar cativa metri, dar si pentru ca in orice zi sau moment ne putem astepta sa inceapa larma.
Vestea rea pentru noi este ca proprietarii vor sa amenajeze spatii de joaca pentru copii si, pentru a obtine mai multe rezervari, vor sa utilize curtea cu ciubar si alte asemenea instrumente de petrecere a timpului liber, ceea ce inseamna o sursa suplimentara de distractie pentru cei cazati, dar si zgomot/galagie in plus pentru noi, toate acestea sub ferestrele casei noastre si pe o distanta intre case de maxim 30 metri liniari!
Intrucat credeam ca proprietarii ar fi avut nevoie de acordul vecinilor pentru a putea functiona, acest lucru nu s-a intamplat, desi am aflat ca exista in legislatia specifica un document privind acordul notarial al vecinilor pentru constructia sau schimbarea destinatiei unui imobil. Era logic si de bun simt sa fi cerut acordul pentru a desfasura acest gen de activitate in proximitatea caselor de locuit.
Va rog ce trebuie sa fac pentru a ne regasi linistea , pentru care am platit / platim zeci de mii de euro?
Va multumesc.