Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 389 soluții astăzi

Specialiștii de la Deloitte România, Reff & Asociații, Radu Opriș, Biriș Goran și R&R Partners vin la Conferința avocatnet.ro să clarifice probleme des întâlnite în cadrul departamentelor de HR & salarizare ale oricărei companii. Rezervă loc și participă!

Forum Activitate Stelee

Activitate Stelee

Corect dar trebuie sa mentioneze in procesul verbal fapta ilegala sau fapta ilegala pentru care ma suspecteaza. In plus trebuie sa-mi aduca la cunostina motivul legitimarii in momentul in care o face. N-a facut niciuna din astea doua politistul.
da, dar o amendă nu se dă așa, fără nicio bază legală, pentru că te-ai simțit jignit. Până la urmă și polițistul m-a făcut nesimțit și nu a avut o atitudine profesionistă. Eu nu am încercat să împiedic activitatea polițiștilor. Îmi părea rău de bietul băiat de la cargus care lucrează pe un salariu f mic și care ar fi primit cel mai probabil o amendă grasă, cum am primit și eu de altfel. Asta din partea unui polițist analfabet (p.v. e scris cu greșeli).
Procesul verbal l-a facut la patru zile dupa si l-am primit la posta intr-o scrisoare recomandata.
E foarte bizar scris pentru ca nu consemneaza nicio infractiune care sa necesite legitimarea.
Am inteles dar nu se specifica nimic in procesul verbal de tulburarea ordinii publice.
Mulțumesc pentru răspunsuri. Oare pot invoca legea 192/ 2019, punctul 32^2?
[ link extern ]
Salut,

Am surprins un polițist local încercând să amendeze un băiat de la cargus care cică n-ar fi avut voie să livreze în acel interval orar și i-am spus să-și ia un job adevărat și să-i lase pe oameni în pace. Polițistul s-a enervat și mi-a cerut să mă legitimez iar eu am refuzat de 3 ori susținând că nu i-am dat niciun motiv să mă legitimeze. Azi am primit amenda și procesul verbal prin poștă. Amenda e pentru că aș fi refuzat să mă legitimez (deși m-am legitimat până la urmă) iar ca și contravenție este invocată legea 61/1991, art. 2 pct.31 (atât am reușit să identific, e scris destul de ilizibil).
Ce vreau să vă întreb este dacă poliția are dreptul de a te legitima fără a-ți oferi vreun motiv, acest motiv (descrierea faptelor) neexistând nici măcar în procesul verbal. Am vreo șansă să câștig contestația amenzii? Și oare ce lege aș putea invoca în apărarea mea? Nu de alta, dar mi se pare un abuz flagrant de autoritate.

Mulțumesc