avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Activitate GEKO17

Activitate GEKO17

Răspuns la discuția Abuz asociatie de proprietari
Daca debitele erau importante si se voiau a fi recuperate, se actiona de mult in instanta ptr. recuperare. Vorbim de perioada 2007-2021 in care nu s-a achitat nimic iar cei de la asociatie ne tot pasuiau.
Eu cand am o datorie de recuperat de la cineva, am doua variante mari si late: ori insist iar daca nu primesc, imi caut dreptatea prin portite juridice, ori, ma las pagubas.
Ma depasesc alte detalii. Este contor general de apa la subsol, contor de gaz in schimb nu am vazut sa fie, neavand centrala cum au ceilalti, contor la usa.
Răspuns la discuția Abuz asociatie de proprietari
Ceilalti proprietari insemnand cine? Cei de pe casa scarii vecini, sau cei din toata asociatia? Si, cum sa fie pusi altii sa plateasca? Eu n-am mai auzit astfel de caz.
Răspuns la discuția Abuz asociatie de proprietari
Nu stiu, eu va spun ca pe legea prescrierii avocatul pe care l-am ales eu a castigat 9 din 10 procese. Tot ce e datorie se trece la pierderi. (Vezi: ""[ link extern ] "")
Fondul asta de reparatii, la fel, tare interesant, din 10 locatari doar pe apartamentul meu apar 300 lei imputati in ultimele luni.
Răspuns la discuția Abuz asociatie de proprietari
Apreciez multitudinea de raspunsuri dar, concret, astia fac sau nu un abuz daca am la plata 390 lei pe ultima luna si 2000 lei penalizari?
Penalizarile de 0,2% pe zi se aplica ptr. suma "TOTAL CHELTUIELI" sau ptr. suma "TOTAL GENERAL" (inclusiv penalitati)?
Răspuns la discuția Abuz asociatie de proprietari
Domnule/doamna Ricadinas,
am sa evit intentionat, insa respectuos, unele fragmente din raspunsul dvs. care nu fac decat sa incite.
Va readuc aminte pentru ce suntem aici. Daca voiam tras de ureche, apelam un avocat de pe Publi24.
Aici raspundem pe subiect, scurt si la obiect. Ce probleme financiare are fiecare nu este treaba utilizatorilor.
Revenind.
Sunteti in mare eroare.
Conform legii 230/2007 aceasta prevede ca valoarea penalitatilor de intarziere nu poate depasi suma la care au fost aplicate. Este cea mai intalnita problema legata de acest aspect: proprietarii rau platnici reclama faptul ca li se calculeaza penalitati mai mari decat cotele, ca li se pun penalitati la penalitati, etc. Este valabil si in cazul nostru, erau 200 de milioane cheltuieli si vreo 600 penalitati, lucru clar abuziv.
Referitor la: "achitati tot", am achitat tot pe ultimii ani, asa cum ma obliga Legea. Restul se vor prescrie, tot, din acelasi motiv: asa spune Legea.
Nu intereseaza pe nimeni de ce furnizorii de utilitati stau ani de zile si nu fac nimic in acest sens. Tot ei au de pierdut, intr-un final.
Răspuns la discuția Abuz asociatie de proprietari
Robert, absolut, stim ca va urma inca una judiciara, alti bani, ne asumam.
Legat de cei 3 ani, nu stiu, dubios, 5 spunea si el, si cotabilul expert in astfel de expertize.
Ideea era ca pe astfel de spete castiga 9 din 10. Problema e si ca astept de 2 ani sa intru propriu-zis in instanta, primul termen e stabilit dupa 16 luni de asteptare de la data inregistrarii dosarului la Judecatorie... E groaznic in Justitie.
Răspuns la discuția Abuz asociatie de proprietari
Gresit, vali m.
Am achitat prin ordin de plata bancar la CEC unde am mentionat ce platesc.
Intr-adevar, daca achitam la ghiseu, doamna administrator imi putea pune ca am platit pentru ultimele luni.
Sub indrumarea avocatului am facut acest lucru, nu de capul meu. A fost platita suma care rezulta dintr-o expertinza contabila extrajudiciara care va fi valabila in proces.
Răspuns la discuția Abuz asociatie de proprietari
ricadinas, multumesc pentru raspunsul amplu.
Am ales un avocat care este pe civil pe recuperari creante si plati debite, castiga proces dupa proces. Ce spuneti dvs. cum ca nu s-ar aplica prescrierea decat la aprecierea judecatorului nu este adevarat. Se aplica legea iar legea pana si cea penala spune clar: hotul neprins 5 ani este absolvit de orice vina dupa 5 ani.
Cat despre penalizari, indiferent de cuantumul in procente pe care il stabilesc in adunarea generala acesta trebuie sa respecte alte legi nationale: "conform legii 230/2007, articolul 49 alin 1 precizeaza: „Asociatia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalizari pentru orice suma cu titlu de restanta, afisata pe lista de plata. Penalizarile nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de intarziere...”
De 12 ani am tot asteptat un proces insa nu ne-au dat ei in judecata fiindca stiu ca n-au sanse, fiind si caz social.
In Romania faptasul e mai avantajat decat pagubitul. De ex. mergeam pe strada, cineva mi-a spart telefonul intenionat, i s-a facut dosar penal pentru distrugere dar pentru a recupera banii pe reparatia telefonului - 1400 lei - tot eu trebuie sa dau in judecata pe civil si sa achit si avocat, nervi, etc.
E asa mare valoarea biletului?
Esti super norocos, atunci. :)
Eu am primit doar 340 lei, contravaloarea biletelor de avion pentru 2 persoane.