avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate Benjoo

Activitate Benjoo

Avem un cuplu casatorit, fara copii. Daca sotul mosteneste un apartament de la parinti, in ce conditii ar avea sotia drept la jumatate din bunuri in caz de divort? inainte sau dupa 5 ani de casatorie?
Scandal si probleme cu vecini, chiriasi care au copii galagiosi. Ce se poate face?
De cateva luni, in bloc s-a mutat cineva care are doi copii (cam in jur de 9-10 ani) si de multe ori e galagie si scandal la etajul de deasupra (tipete, tropaituri, alergat prin casa). Galagia se intampla si la ore neobisnuite, (2-3 dimineata chiar). Deja mai multe apartamente sunt deranjate de toata harmalaia care se intampla acolo.

Cateva mentiuni : Am fost sa discutam cu parintele copiilor, dar nu s-a putut rezolva nimic, a sustinut ca "nu am ce sa le fac, sunt copii, nu vine mereu de la mine galagia" .

Vom incerca sa contactam proprietarul sa vedem daca se poate face ceva sa le spuna sa plece (desi nu cred ca o sa plece prea curand).

In unele zile s-a lasat cu mers la usa cu administratorul si spus ca chemam politia pentru ca nu mai suportam galagia.

As vrea sa stiu daca proprietarul este in vreun fel responsabil de situatie, si daca poate fi obligat sa le spuna chiriasilor sa plece?