avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate matei1

Activitate matei1

Va rog daca se poate sa-mi spuneti ce se poate face cu fisa postului duplicat in cazul in care a fost semnata in " alb",de mine si nu a fost semnata de angajator si mi-a fost retinuta de secretara ,ca apoi dupa citeva zile sa imi dea un alt formular care era semnat de angajator dar nu era aceeasi "fisa a postului" cu cea semnata de mine:mentionez ca rubricile referitoare la caracteristicile postului,si la program nu erau completate,deci ar putea sa scrie orice dupa ce am semnat,dar ce ar putea face cu duplicatul fisei postului?Un contract de munca individual nu se va face ?deoarece nu am primit un astfel de contract ,fiind institutie bugetara de stat!!!
Va rog sa-mi spuneti daca lucrez intr-un post cu jumatate de norma,perioada lucrata se considera vechime?si daca imi mai iau un job part-time si se trec amindoua in cartea de munca cum se considera vechimea sau nu se considera in nici un fel?sau daca am unul cu jumatate de norma si unul cu contract de colaborare cum este cu vechimea?Pentru un post de operator calculator la o facultate(unitate bugetara) cum se calculeaza salariul altfel decit la privat?daca am urmat mai multe cursuri pentru calculator dar nu cel de operator calculator se iau in considerare la calculul salariului si cum,iar daca in plus am si studii superioare in alt domeniu,si mai am si liceul de informatica dar calificarea este alta decit operator-calculator cum influenteaza toate astea salariul si cit va fi el???Multumesc.
Răspuns la discuția OUG8/2006
Imi cer scuze am scris foarte repede si cu greseli:da este vorba despre O.G nr.8 din 2007 ,care se refera la indexarea pensiilor personalului auxiliar din justitie,cu 19%,indexare care trebuia facuta in trei etape :2%,5% si 12% pe parcursul anului 2007 pentru salariati si "anual" pentru pensionari cu 80% din indexarea respectiva,cf.unei legi din 2005 care in 2007 s-a modificat in sensul ca actualizarea pensiilor de serviciu nu se mai face "anual" ci "ori de cite ori" se indexeaza la personalul in activitate!Dar functionara respectiva a interpretat cum a vrut acest cuvint "anual" si nu a trimis adeverintele la Bucuresti pentru reactualizare pentru cei 19% nici acum ,cind toti pensionarii din toata tara au primit si urmeaza sa primeasca urmatoarele actualizari:unii le-au primit chiar si pe acestea!!!
Ce este de facut :proces impotriva cui:a functionarei,a Curtii de Apel,a Ministerului de Justitie,a Casei de pensii care spune ca s-a pierdut dreptul la cei 19%???Multumesc si astept raspunsurile dvs.
Foarte bine m-ati inteles domnule tudorioan,asa este:este ca si cum sora mea avind contractul de cumparare ar fi platit si ratele si ar fi al ei deoarece contractul este pe numele ei,la fel si chitantele pentru ratele achitate de mama!!!Nu as vrea sa ma judec cu sora mea "pentru un pc" asa cum spune domnul Valentin G.,dar acest pc a ajuns prin rate la o valoare de aproape 40 de mil.lei vechi datorita dobinzii si comisioanelor pe trei ani de rate,desi el costa initial 18 mil lei vechi!!!Va dati seama ca intre mine si sora mea nu poate fi vorba de un contract "verbal" asa cum spuneti daca ea chiar incearca sa pretinda acest calculator!!!Vreau sa va spun ca este foarte complicat deoarece in cazul in care mama are pretentia sa-i restitui suma pe care a platit-o de aprox.40 mil si sora mea imi va lua "doamne fereste" pc-ul nu-mi va fi deloc usor!!!
De aceea va rog cine stie sa-mi spuna o cale buna sa impac pe toata lumea!MUltumesc si va rog sa ma ajutati cu raspunsurile dvs.
Discuție OUG8/2006
Este posibil ca sa se piarda dreptul la marirea pensiei conform OG 8/2007,a indexarii anuale a pensiilor personalului auxiliar,cu 19% datorita incompetentei unei functionare de la compartimentul economic sau refuzului de a-si face datoria???Va rog sa-mi spuneti ce se poate face pentru recuperarea acestei sume pe care Casa Judeteana refuza dupa aproape doi ani de asteptare sa acorde dreptul respectiv pensionarilor din justitie???S-a pierdut acest drept:s-a abrogat OG 8/2007? sau se poate recupera in instanta???
Va rog cineva de specialitate sa-mi indicati citeva legi sau cine ar trebui dat in judecata ?
Multumesc.
Va rog sa ma indrumati cum sa procedez in cazul urmator:sora mea a facut contract de cumparare in rate pentru un calculator care este al meu si este platit in rate de mama mea,integral,il folosesc eu.Ce trebuie sa fac pentru ca sa devina cu acte legale al meu sau al mamei mele care a platit aproape toate ratele pentru acest calculator ,deoarece sora mea are contractul de cumparare pe numelei ei si ea si sotul ei incearca sa pretinda acest calculator,desi nu nu au platit niciodata nici un leu la el!!!
Va rog sa ma indrumati cum ar trebui sa procedam pentru a trece pe numele mamei si apoi pe al meu calculatorul cu acte legale,in regula ,pentru nu a avea vreodata pretentia sora mea ca l-ar fi platit ea ,chiar daca n-are nici o chitanta:le are toate mama mea pentru ca ea l-a platit si mai are citeva rate!
Sa facem un contract-de vinzare-cumparare intre sora mea si mama si apoi cu mine,la notar sau este valabil si doar intre noi,si cind sa-l facem?inainte de terminarea ratelor sau dupa aceea???
In cazul in care sora mea refuza sa faca actul sau sa recunoasca in vreun fel scris ca nu a platit acest calculator si refuza sa-si dea acordul pentru incheierea vreunei forme legale,ce trebuie sa facem?

Multumesc.
Răspuns la discuția Carte de munca,vechime pierduta?
Va multumesc pentru raspunsul foarte bun,dar va rog sa-mi mai spuneti :cine inscrie in cartea de munca pregatirea suplimentara si calificarile obtinute in urma unor cursuri urmate dupa facultate avind in vedere ca momentan sint somer fara plata:cei de la somaj sau de la ITM ,iar daca am urmat cursurile unei scoli postliceale inainte de facultate :dar am urmat doar un an din doi cit era scoala postliceala ,dar am adeverinta ca am urmat un an,se inscrie in cartea de munca sau nu si de catre cine?Tot inainte de facultate am mai urmat un curs care nici acesta nu mi-a fost incris in cartea de munca de nici un angajator,cine le va inscrie pe toate in cartea de munca?
Răspuns la discuția Carte de munca,vechime pierduta?
Va multumesc,dar as vrea sa stiu in cazul in care voi primi adeverinta de la Arhiva Nationala cine o va inscrie in cartea de munca:cei de la somaj sau viitorul angajator sau cei de la ITM,iar daca nu voi primi adeverinta cum se face reconstituirea perioadei lucrate ?
Va rog sa-mi spuneti,in cazul in care am lucrat o perioada de 2 luni acum 20 de ani ,apoi am pierdut cartea de munca,am urmat o facultate,am fost somer,dupa un timp am lucrat in alta parte unde mi s-a intocmit o carte de munca in care persoana care a intocmit-o nu a vrut sa inscrie si cele doua luni lucrate anterior,firma respectiva s-a desfiintat,ce pot face pentru a recupera vechimea de 2 luni si inscrierea ei in cartea de munca,cine trebuie sa faca inscrierea:cei de la somaj,de la ITM sau viitorul angajator?De unde pot lua o adeverinta care sa ateste ca am lucrat la firma respectiva care a fost de stat si s-a desfiintat de vreo 18 ani?

Multumesc.