avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate Ange Maria

Activitate Ange Maria

Multumesc frumos pt raspuns.Dar pot raspunde pt. perioada in care am fost asociat,nu?

gi-jane2 a scris:

administratorul raspunde civil, penal, administrativ.
dvs nu mai aveti nicio calitate in firma.

Buna seara.Am urmatoarea speta: Am fost asociata intr o firma impreuna cu sotul meu,el fiind administrator.In urma unor chestiuni personale eu am renuntat la partile sociale in favoarea lui si am iesit total din firma.Eu am fost asociata, dar am un job separat bine platit si am luat un credit ipotecar achizitionand o locuinta.Intrebare: In ce masura raspund ca fost asociat din punct de vedere legal ? Noi suntem cu separatie de bunuri.Se poate sa fie executat imobilul achizitionat de catre terte persoane/banci etc in cazul in care sotul meu nu a administrat bine firma si are datorii?Multumesc.
Buna ziua.Am urmatoarea speta: un imobil ,o casa de valoare 200000 euro este proprietatea unei firme A care a venit cu aceasta casa ca si garantie pt o linie de credit de 45000 de euro.In acelasi timp,tot acelasi imobil,este garant de rangul 2 pt firma B, pt o linie de credit de valoarea cca.193000 mii euro,rangul 1 fiind deja un imobil al firmei B de valoare de 192000 mii de euro.Firma A doreste sa vanda acest imobil catre persoane fizice. Persoana fizica va plati un avans de 100000 de mii de euro,urmand ca ceilalti 100000 sa fie luati ca si credit ipotecar. Daca procedura de stingere a ipotecii de rangul 1 e relativ simpla ma intereseaza care e procedura de stingere a ipotecii de rangul 2 pe imobil ? Toate procedurile se pot realiza de aceeasi banca. La ce anume ar trebui sa fie atenta firma A?Multumesc.