avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Vanzare imobil cu linie de credit.Buna ziua.Am ...
Discuție deschisă în Executare silită

Vanzare imobil cu linie de credit.Buna ziua.Am urmatoarea speta: un imobil ,o casa de valoare 200000 ...

Buna ziua.Am urmatoarea speta: un imobil ,o casa de valoare 200000 euro este proprietatea unei firme A care a venit cu aceasta casa ca si garantie pt o linie de credit de 45000 de euro.In acelasi timp,tot acelasi imobil,este garant de rangul 2 pt firma B, pt o linie de credit de valoarea cca.193000 mii euro,rangul 1 fiind deja un imobil al firmei B de valoare de 192000 mii de euro.Firma A doreste sa vanda acest imobil catre persoane fizice. Persoana fizica va plati un avans de 100000 de mii de euro,urmand ca ceilalti 100000 sa fie luati ca si credit ipotecar. Daca procedura de stingere a ipotecii de rangul 1 e relativ simpla ma intereseaza care e procedura de stingere a ipotecii de rangul 2 pe imobil ? Toate procedurile se pot realiza de aceeasi banca. La ce anume ar trebui sa fie atenta firma A?Multumesc.
Ultima modificare: Joi, 3 Iunie 2021
Ange Maria, utilizator

Alte discuții în legătură

Credit ipotecar ContSters202285 ContSters202285 Am cumparat o casa cu credit ipotecar in valoare de 80 mii de euro. la doi ani de la acest credit sotul meu pe aceeasi casa a mai facut un credit ipotecar, pe ... (vezi toată discuția)
Executare silita garantie imobiliara ipoteca rang 1, 2, 3 smarty67 smarty67 Am mare nevoie de o informatie..... Sunt in executare silita garantia fiind un imobil. Am 3 dosare, 1 un credit pe persoana fizica garantat cu imobil ipoteca ... (vezi toată discuția)
Credite bancare si conditii de creditare abuzive turbina turbina In 2007 am contractat o linie de credit in valoare de 240.000 lei pentru care am gajat cu propria casa (ipoteca de rang 1). Ulterior am mai facut doua credite ... (vezi toată discuția)