Forum Discuţii juridice Executare silită Vanzare imobil cu linie de credit.Buna ziua.Am ...
Discuție deschisă în Executare silită

Vanzare imobil cu linie de credit.Buna ziua.Am urmatoarea speta: un imobil ,o casa de valoare 200000 ...

Buna ziua.Am urmatoarea speta: un imobil ,o casa de valoare 200000 euro este proprietatea unei firme A care a venit cu aceasta casa ca si garantie pt o linie de credit de 45000 de euro.In acelasi timp,tot acelasi imobil,este garant de rangul 2 pt firma B, pt o linie de credit de valoarea cca.193000 mii euro,rangul 1 fiind deja un imobil al firmei B de valoare de 192000 mii de euro.Firma A doreste sa vanda acest imobil catre persoane fizice. Persoana fizica va plati un avans de 100000 de mii de euro,urmand ca ceilalti 100000 sa fie luati ca si credit ipotecar. Daca procedura de stingere a ipotecii de rangul 1 e relativ simpla ma intereseaza care e procedura de stingere a ipotecii de rangul 2 pe imobil ? Toate procedurile se pot realiza de aceeasi banca. La ce anume ar trebui sa fie atenta firma A?Multumesc.
Ange Maria, utilizator