avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 551 soluții astăzi
Forum Activitate Cosrot

Activitate Cosrot

Buna ziua,

Am si eu o problema legata de accesul in garaj. Stada pe care locuiesc este lata de 6m si se infunda. Eu sunt ultima casa si cand intru pe strada vin cu fata, parchez in garaj iar cand vreau sa ies nu pot sa ies de masina vecinului care parcheaza vis-a-vis si imi spune sa irs tot cu spatele si sa merg toata strada inapoi. Eu vreau sa ies cu spatele din garaj si sa plec cu fata.

Sotia nu mai foloseate masina de cand am facut garajul intrucat nu se descurca sa iasa asa cum isi doreste vecinul.

Este vreo reglementare in acest sens?

Multumesc pentru raspuns.

Cosmin
Răspuns la discuția Donatie catre unul din frati
Multunesc pentru raspuns! Eu nu pot avea atunci pretentii la donatia pe care ea a primit-o in timpul vietii parintilor? Adica un fel de compensare!

La minima protectie ma refer daca in contractul de donatie se poate adauga un paragraf prin care ea renunta la orice pretentie legata de casa mea?

Toate cele bune,
CR

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna seara.
Da. după decesul parintilor sora va avea aceleasi drepturi ca si dvs, privind impartirea bunurilor aflate la masa succesorala.
Nu se poate vorbi de un „minim de protectie”, deoarece la acest moment, cat timp parintii dvs. traiesc, nu se poate vorbi de o mostenire. „Protectie” față de ce????

Moștenirea se deschide prin moarte.

Cat timp trăiesc părintii dvs. pot face ceea ce doresc cu bunurile lor. Inclusiv să le vanda în totalitate, unei terte persoane, astfel încat la momentul decesului acestia nu vor mai detine nimic in proprietate.

Donatie catre unul din frati.

Buna seara,

Parintii mei au in proprietate doua locuinte in Bucuresti. Una construita pentru mine si una construita pentru sora mea. In acest moment, datorita unor tensiuni in familie, sora mea doreste sa intre in proprietatea locuintei printr-un act de donatie. Eu nu doresc acelasi lucru si doresc sa mostenesc locuinta dupa decesul parintilor mei. Intrebarea mea este: Daca sora mea isi vinde casa (si chletuieste banii), dupa decesul parintilor mei, poate solicita cota parte si din locuinta mea?

Adica cum pot avea un minim de protectie fata de acesta situatie? Eu nu vreau sa fac nici un act de donatie sau vanzare-cumparare cu parintii mei! Vreau casa sa o am mostenire de la ei!
Multunesc frumos pentru raspuns!

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu exista nici o lege ,,,e folclor"nici dupa10 ani ,nici dupa 50 concubinul nu are drepturi la bunurile celuilalt partener...


Pe nele sotului


raluk0207 a scris:

Nu exista o asemenea lege.
Autorizația de construire a casei pe numele cui este emisa?

Multumesc frumos pentru raspuns!

Stiam ca exista o lege care dupa o perioada mai lunga de concubinaj are dreptul si cealalta parte la proprietate chiar daca nu sunt casatoriti legal.

Terenul a fost cumparat de catre sotul meu in perioada in care eram impreuna. Cu banii din vanzarea unui apartament al meu primit de la ICRAL, am construit prima casa. A vandut-o si pe aceasta si cu banii a construit alta (a facut o demembrare la teren si am ramas cu 100 mp din terenul initial). Acum pe aceasta a vandut-o catre fiul meu.

Stiu ca fetele nu trebuiesc "despagubite" insa eu consider ca casa ttebuie impartita la toti cei trei copii ai nostri.

Ce ma sfatuiti?

Multunesc pentru timpul acordat!
Buna ziua. Sunt impreuna cu sotul meu de peste 40 ani insa necasatoriti. Acum aproximativ 35 ani, sotul meu a cumparat un loc de casa in comuna Pantelimon. Am construit impreuna o casa pe care acesta a vandut-o dupa o perioada si a pastrat o parte de teren pe care am construit o alta casa din banii primiti pe prima casa iar restul sotul meu i-a cheltuit el.

Acum, a vandut si aceasta casa construita acum apx 15 ani fiului meu fara sa ma intrebe si pe mine. Noi avem impreuna un baiat si doua fete iar acum consider ca baiatul trebuie sa imi despagubeasca fetele. Au facut actele amandoi pe ascus, am aflat din intamplare azi cand a venit un plic de la notariat.

Va rog sa imi spuneti daca pot anula contractul de vanzare cumparare?

Multumesc