Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie catre unul din frati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie catre unul din frati

Donatie catre unul din frati.

Buna seara,

Parintii mei au in proprietate doua locuinte in Bucuresti. Una construita pentru mine si una construita pentru sora mea. In acest moment, datorita unor tensiuni in familie, sora mea doreste sa intre in proprietatea locuintei printr-un act de donatie. Eu nu doresc acelasi lucru si doresc sa mostenesc locuinta dupa decesul parintilor mei. Intrebarea mea este: Daca sora mea isi vinde casa (si chletuieste banii), dupa decesul parintilor mei, poate solicita cota parte si din locuinta mea?

Adica cum pot avea un minim de protectie fata de acesta situatie? Eu nu vreau sa fac nici un act de donatie sau vanzare-cumparare cu parintii mei! Vreau casa sa o am mostenire de la ei!
Buna seara.
Da. după decesul parintilor sora va avea aceleasi drepturi ca si dvs, privind impartirea bunurilor aflate la masa succesorala.
Nu se poate vorbi de un „minim de protectie”, deoarece la acest moment, cat timp parintii dvs. traiesc, nu se poate vorbi de o mostenire. „Protectie” față de ce????

Moștenirea se deschide prin moarte.

Cat timp trăiesc părintii dvs. pot face ceea ce doresc cu bunurile lor. Inclusiv să le vanda în totalitate, unei terte persoane, astfel încat la momentul decesului acestia nu vor mai detine nimic in proprietate.
Multunesc pentru raspuns! Eu nu pot avea atunci pretentii la donatia pe care ea a primit-o in timpul vietii parintilor? Adica un fel de compensare!

La minima protectie ma refer daca in contractul de donatie se poate adauga un paragraf prin care ea renunta la orice pretentie legata de casa mea?

Toate cele bune,
CR

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna seara.
Da. după decesul parintilor sora va avea aceleasi drepturi ca si dvs, privind impartirea bunurilor aflate la masa succesorala.
Nu se poate vorbi de un „minim de protectie”, deoarece la acest moment, cat timp parintii dvs. traiesc, nu se poate vorbi de o mostenire. „Protectie” față de ce????

Moștenirea se deschide prin moarte.

Cat timp trăiesc părintii dvs. pot face ceea ce doresc cu bunurile lor. Inclusiv să le vanda în totalitate, unei terte persoane, astfel încat la momentul decesului acestia nu vor mai detine nimic in proprietate.

Nu. Orice astfel de „declaratie” este nulă.
Asa cum vă spuneam mai sus, moștenirea se deschide prin moarte.
Nu poti renunta la acest moment la un drept care nu s-a născut.

Dar, s-ar putea face o donatie, fara scutire de raport. Asta inseamna ca după decesului donatorului, această donatie să fie inclusă in masa partajabila.

Dar, asta nu inseamna că este o protectie, în sensul în care doriti dvs.

Cosrot a scris:

La minima protectie ma refer daca in contractul de donatie se poate adauga un paragraf prin care ea renunta la orice pretentie legata de casa mea?

Mergeti la un avocat si discutati in mod direct ceea ce doriti.
Cea mai buna varianta e sa doneze amandurora sau niciunuia