avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Activitate Andreea1816

Activitate Andreea1816

Îmi puteți explica va rog decizia asta ?


Condamnare fără acord de recunoaştere
Solutia pe scurt: În temeiul art.396 alin.2 şi 10 C.proc.pen. condamnă pe inculpatul Ticula Petri?or Alexandru la: - 200 de zile amendă penală, stabilind cuantumul unei zile amendă la 10 lei, astfel încât, se stabile?te fa?ă de inculpat pedeapsa de 2000 lei amendă penală pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere, prevăzută de art.335 alin.2 C.pen, cu aplicarea art.44 alin.1 C.pen., cu aplicarea art. 396 alin. 10 C.proc.pen. Pune în vedere inculpatului dispoziţiile art. 63 C.pen. privind înlocuirea pedepsei amenzii cu pedeapsa închisorii în cazul în care persoana condamnată nu execută cu rea-credinţă pedeapsa amenzii şi ale art. 64 C.pen. privind posibilitatea înlocuirii pedepsei amenzii cu munca neremunerată în folosul comunităţii, în cazul imposibilităţii achitării amenzii din motive neimputabile persoanei condamnate. În baza art. 274 alin. 1 C.proc.pen. obligă pe inculpat la plata sumei de 350 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată, azi, data de 21.12.2023, prin punerea la dispoziţia inculpatului şi a procurorului, prin mijlocirea grefei instanţei, potrivit art. 405 alin. 1 Cod de procedură penală
Buna seara,lucrez într-un magazin alimentar,azi a venit politia economica și având în vedere că șeful a spus sa nu bat pe casa de marcat mai mult de 500 lei cei de la poliția economica au găsit o suma destul de mare nebăută,șeful a primit o amendă de 100 milioane,acum, mi-a spus că el va plăti amendă și că pe urmă îmi va opri lunar din salar să mă achit de ei,are acest drept?Pe mine ca și angajat cu ce mă afectează toate astea ?
Discuție Accident
Buna ziua,in data de 30.12.2022 am avut un accident de mașină,acea mașină aparținea fostului meu concubin de care m-am despărțit în noiembrie 2022, i-am cerut împrumut mașina el fiind de acord și în drum spre casa sa întâmplat accidentul
Acum,după 6 luni de la incident având ceva discuții contradictorii cu acesta și dorind să îmi facă rău, mi-a pus în vedere să ii plătesc daunele in valuare de 500 euro. Țin sa menționez faptul că el a recunoscut că mi-a înmânat mașina personal și mai precizez și faptul că în termen de 3 luni de la accident el nu a făcut vreo plângere prealabilă împotriva mea.
Fostul meu concubin a spus clar că este conștient că nu poate avea grija de copil,a spus că dorește să îmi de-a mie custodia excluzivă a fetei,doar am căzut de acord pe tema asta.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Se poate stabili si autoritate parinteasca exclusiva prin instanta daca partile se inteleg.
Custodia exclusiva, ca sa inteleaga toata lumea.
Eu am avut multe cazuri de acest fel in care s-a stabilit custodie exclusiva si s-a plecat lejer din tara in scurt timp, ceea ce inseamna ca se poate asa ceva.

Pai ne vom judeca pentru stabilirea domiciliului la mine (mama) și am căzut de comun acord sa îmi predea custodia ei.
Toate astea le vom face în instanță.

raluk0207 a scris:

O declarație, nu o procura. Pentru ieșit din tara.
Nu se poate renunta la autoritatea părintească. Odată recunoscut un copil, tatăl va avea toate drepturile și obligațiile ce decurg din aceasta calitate.
Nu prea merge sa va jucați de-a părinții. Acum vreau, acum nu mai vreau.
Custodia exclusiva se acorda doar de instanță și doar pentru situații deosebite (violenta, abuzuri, consum de droguri/alcool, comportamente grave ce pot afecta dezvoltarea copilului etc.)

Buna ziua,ești cu fostul meu concubin am căzut de comun acord sa îmi predea custodia ei,oare voi putea pleca cu fiica mea fara acordul lui?
Mulțumesc
Soțul meu ii poate ajuta cu întreținerea,bani nu sunt o problema ,problema este că mamei îi este frica că o poate scoate afara din casa cu tot cu copii și nu are unde sa se duca cu ei,asta ar fi singura problema

Andreea1816 a scris:

Buna seara,in ce sens sa se poată descurca cu locuința,o poate da afara din casa cu atâția copii?
Cu creșterea lor nu este o problema deoarece are venit,alocația celor mici și am un frate de 18 ani care lucrează si ii întreține și acum.


AV. GABRIELA GERBER a scris:

Cel mai rapid se rezolva cu un ordin de protectie prin care solicitati sa nu se mai apropie de dvs, de mama si de fratii dvs (daca sunteti majora), precum si evacuarea din locuinta a tatalui.

Ceea ce trebuie insa sa stiti este ca e o masura provizorie care se ia pentru max 6 luni. Ulterior se poate cere un nou ordin daca situatia nu se calmeaza, insa probabil ca solutia ar fi divortul, sigur cu conditia ca mama sa se poata descurca cu locuinta si cu cresterea celor mici.



Buna seara,in ce sens sa se poată descurca cu locuința,o poate da afara din casa cu atâția copii?
Cu creșterea lor nu este o problema deoarece are venit,alocația celor mici și am un frate de 18 ani care lucrează si ii întreține și acum.


AV. GABRIELA GERBER a scris:

Cel mai rapid se rezolva cu un ordin de protectie prin care solicitati sa nu se mai apropie de dvs, de mama si de fratii dvs (daca sunteti majora), precum si evacuarea din locuinta a tatalui.

Ceea ce trebuie insa sa stiti este ca e o masura provizorie care se ia pentru max 6 luni. Ulterior se poate cere un nou ordin daca situatia nu se calmeaza, insa probabil ca solutia ar fi divortul, sigur cu conditia ca mama sa se poata descurca cu locuinta si cu cresterea celor mici.

Mulțumesc!


Avocat Iofcea Maria-Cristina a scris:

Buna ziua!

Puteti sa faceti plangere la politie pentru amenintari si pentru violente si sa solicitati si ordin de protectie impotriva lui.
In acelasi timp, mama dvs poate introduce si o cerere de divort la judecatorie.

Buna ziua, am și eu o problemă, tatăl meu consumă alcool frecvent și când face acest lucru face scandal o amenința pe mama cu moartea,ridica toporul la mama,sparge obiecte prin casă,țin să menționez că suntem 10 frați iar 7 dintre ei (cei mai mici) au asistat de fiecare data la aceste scandaluri.
Tata și cu mama sunt căsătoriți de 30 de ani însă întrebarea mea este:
Mama mea in cazul in care cheamă poliția îl poate da afara din domiciliu deși tata este proprietarul locuinței?
Oare ce este de făcut deoarece deja frați mei sunt terminați psihic,le este frica de el.
Vă mulțumesc pentru eventualele răspunsuri.