avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 334 soluții astăzi
Forum Activitate Hgfd

Activitate Hgfd

Intoleranta la lactoza. Bună ziua, am fost in concediu creștere copil din 19.02.2019 - 19.02.2021, primind indemnizatie pana la 1 an și 11 luni. Luna aceast 19 02.2022 fetita face 3 ani ( am beneficiat și de stimulent de insertie de la 2-3 ani având pfa). La 3 ani am descoperit ca fetita are intoleranta la lactoza. Căutând mai multe informații despre boala, am descoperit ca se poate încadra în grad de handicap? Se poate prelungi indemnizația?ce valoare ar avea indemnizatia în acest caz și dacă se poate pensie de handicap? 1 an de zile am umblat prin spitale, cu multe perioade de durere și vărsături,raceli , din acest motiv fetita nu a putut merge la gradinita. As vrea sa știu ce drept am legal în urma acestei afecțiuni. Multumesc
PFA Contributii. Buna ziua! Detin un Pfa, iar în martie 2019, am suspendat activitatea. Suma realizata în 2019 depășește plafonul. În declarația unica cum se completează Cas și cass, doar pe ce cele 3 luni de activitate sau trebuie plătit tot anul cas și cass chiar dacă este suspendata activitatea datorita faptului ca suma supusa impozitului depășește plafonul?..Multumesc
Bună ziua. Poate ma lămurește cineva în situația următoare: Cuplu necasatorit doresc achiziționarea unui imobil prin credit bancar, la banca doamna ia în calcul veniturile domnului spunând ca la doamna vine ft greu răspunsul de la anaf și nu o mai luam în calcul și o trecem girant. Iar domnul o întreabă pe doamna de la banca: Adică o sa fie si partenera mea trecuta ca și proprietar? Răspunde doamna de la banca -Da, sigur. E posibil asa ceva? Sa fii trecut ca și proprietar pe contractul de vânzare-cunparare ,fiecare având cota 1/2 în situația data, iar la banca figurezi ca girant? Plata se va efectua în contul domnului , el este care primește banii de la banca.
1. Se va lua în calcul dacă garantul plateste ratele? Sau se va considera ca domnul a fost in imposibilitate de plata a ratei și era normal sa plătească garantul fără a avea pretenții ?
2. Se poate sa fii trecut girant la banca și in contractul de vânzare- cumpărare având cota 1/2, și el sa între în vigoare doar la finalizarea creditului? 3.Sau Garantul ramane garant fara nicio pretenție în situația data? Multumesc
Dacă fetita mea are 2 ani jumate și am pfa activ cu încasare în luna mai pe pfa, pot depune acte în luna august pentru stimulent de insertie ?chiar dacă nu am mai incasat pe inuie, iulie și restul perioadei pana la împlinirea de 3 ani și pfa ul rămâne activ? Declarația unica este rectificata pe venitul din luna mai, ce este supus impozitului. La pfa se declara venitul pe an și plata impozitului pe an. Ma încadrez pt stimulent? În lege nu este destul de clar. Venituri supuse impozitului sunt, am declarat suma pe Decl unica pe 2021 și trebuie sa plătesc impozit. Are legătură ca încasarea veniturilor sa fi fost făcută după ce depun dosar de stimulent? Este specificat sa ai venituri supuse impozitului în perioada în care te încadrezi pentru stimulent? Perioada fiind care? Intre 2-3 ani, respectiv 3-4 pt handicap sau de la data in care inregistrezi cererea pentru stimulent. Multumesc