avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Activitate Cristi49

Activitate Cristi49

Dacă soția mai duce copilul la creșă mai primește CIC?

Buna ziua,

Doream sa adresez și eu o întrebare dacă se poate , am o fetita de 1 An și 5 luni, soția in prezent a început sa o ducă pe cea mică la creșă , dar aceasta nu lucrează sta acasă.
Dacă soția merge cu fetita la creșă și aceasta sta acasă(soția, nu lucrează), mai poate primi acei bani de CIC sau trebuie sa anunțe ca fetita este la creșă cu program normal de Luni pana Vineri de la 09-17. Ma puteți ajuta va rog cu o informație ? Mulțumesc !
Buna ziua,

Doresc si eu o informație pentru următoare speță : eu in present locuiesc in apartamentul bunicilor mei din anul 2011,bunicii mei au decedat recent amândoi, iar mama mea doreste sa vândă apartamentul unde eu stau acuma cu sora mea. Intrebare este următoarea : daca mama noastră vinde acest apartament, suma pe care aceasta o va lua de le urma vânzării apartamentului, se împarte jumate-jumate? Adica ma refer eu cu sora mea jumatate si mama noastră jumătate sau mama noastră ia toata suma de bani din vânzarea apartamentului? Va rog sa ma ajutați cu un răspuns, va mulțumesc!
350 ron avsam de plata, dar vreaubsa menționez ca am si o poprie pe cont de 7200 ron dintre care banca indiferent de salariu opreste jumătate. Iar eu m-am rugat de soție sa mearga sa imi puna poprire pe cont pt ca eu din fostul salariu de 850 ron ce imi mai ramaneau cand mi se facea poprirea nu puteam sa platesc si pensia adica mai ramaneam cu 400 ron net daca platema si cei 350 pensia, iar aceasta nu a vrut, in contextul in care fostul loc de mumca imi spunea ca fara o decizie executorie ei nu opresc nimic din salariu. Deci ce se poate intampla, de gasit de munca imi voi găsi, dar nu asa repede...

Sobolan de tomberoane a scris:

Ca munciți sau nu copilul nu poate manca doar când dvs munciți.
Va poate executa pe suma dacă aveți ceva pe numele dvs le executa.
Dosar penal poate face, defapt plangere, dar nu au ce sa va facă, însă e bine odata la 3 luni sa plătiți macar 1luna, ca să nu vă poată trimite parchetul jn judecata, însă când va angajați plătiți djn urma pensia.
Ce suma aveți de plata pensie de întreținere?

Iar daca aveam plateam, dar nu am dd unde.... Eu zic ca una este cand ai loc de munca si nu vrei si alta este cand chiar nu ai loc de munca si nu ainde unde....

Cristi49 a scris:

Nu am loc de munca de vreo 2 luni, cand am avut m-am rugat de sotie sa vorbesca cu un executor pt a putea plati dar nu ma luat in seamă, din lun iulie, dar de atunci am apucat sa platesc vreo 2 luni. Iar loc de munca acuma nu am, pentru pe unde am fost eram obligat sa ma vaccinez, de întreținut acest aspect, sunt parintii mei momentan, eu am si un mic handicap la picior, operat de 4 ori merg cu ajutorul unei orteze de picior, fara ea exista posibilitatea sa mi rupa iar ligamentele

gi-jane2 a scris:

pai, si ?
de cat timp nu aveti de munca ? de cat timp aveti obligatia de a plati pensie ?
conteaza daca din rea credinta nu platiti sau chiar nu aveti de unde.
Cine va intretine daca nu munciti ?



Nu am loc de munca de vreo 2 luni, cand am avut m-am rugat de sotie sa vorbesca cu un executor pt a putea plati dar nu ma luat in seamă, din lun iulie, dar de atunci am apucat sa platesc vreo 2 luni. Iar loc de munca acuma nu am, pentru pe unde am fost eram obligat sa ma vaccinez, de întreținut acest aspect, sunt parintii mei momentan, eu am si un mic handicap la picior, operat de 4 ori merg cu ajutorul unei orteze de picior, fara ea exista posibilitatea sa mi rupa iar ligamentele

gi-jane2 a scris:

pai, si ?
de cat timp nu aveti de munca ? de cat timp aveti obligatia de a plati pensie ?
conteaza daca din rea credinta nu platiti sau chiar nu aveti de unde.
Cine va intretine daca nu munciti ?

Buna seara,

Am si eu o întrebare, daca nu am loc si dovedesc ca nu am, mi se poate face plangere penala pentru abandon de familie, si conform legii sa fac închisoare? Doresc sa va ajutați cu un răspuns, nu am reușit sa imi gasesc de munca pentru ca sunt obligat sa ma vaccinez
Daca depun plângere la poliție se poate rezolva ceva?

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Problema se rezolva făcând capturi dupa postarile respective,mergând la un avocat,intentand un proces civil în care puteti obtine daune morale,interzicerea de a mai .postaSe poate analiza i cu un av dacă este vorba de fapte penale hărțuire,amenințare dar durează mult soluționarea...

Denigrare si amenintari pe retelele de socializare! Un sfat va rog?

Buna ziua, numele meu este S. C. , in prezent sunt in divort cu sotia mea cu copil minor de 2 ani. De cand sunt in divort cu aceasta, sau mai bine spus de cand a plecat de acasa cu copilul(baietelul), a inceput sa posteze("Sa ceara sfaturi" si sa rada de mine) pe anumite retele de socializare + grupuri de FACEBOOK, unde acolo am fost jignit foarte urat in toate felurile, injurat, amenintat atat eu cat si familia mea de catre persoane straine(sotia mea era invatata pe acel grup de facebook de catre o persoana straina cum sa intre peste mine in casa sa ma agrese(sa ma bata), sa-mi ia lucruri din casa).
Prin acele postari pe grupurile de facebook, aceasta spune tot felul de minciuni si jigniri denigrataore la adresa mea si a familiei mele, iar de aici incep alte jigniri, amenintari de catre acele persoane care sunt in acele grupuri de facebook. Si a mai pus si un document privat de la tribunal, unde acolo apare atat numele meu, numele ei, si tot de aici jigniri, etc, de catre acele persoane de pe grupurile de facebook.
Va rog frumos daca ma puteti ajuta cu un raspuns: ce pot face in aceasta situatie, pentru ca tot cotinua sa posteze pe aceste grupuri, ce pot face, unde ma pot adresa in aceasta situatie sa pot rezolva aceasta problema?

Multumesc!
Da, exista și fond totul este ca la carte, cum s-ar spune.
Ok, va mulțumesc