avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 237 soluții astăzi
Forum Activitate Alex.george90

Activitate Alex.george90

E mentiunea completa din Cartea Funciara. Mai am contractul de comodat. Blocul a fost construit pe un teren dat de catre parohie catre respectivul SA. Dreptul de proprietate este pe toata durata cladirii, fara ca detinarii apartamentelor sa aiba cota parte din teren (practic s-a oferit drept de folosinta).
Achizitie apartament cu mentiuni speciale in CF
Doresc sa achizitionez un apartament care are aceasta mentiune in CF:

"NOTARE, drept de NOTARE Sarcini:modif. art 4.2 din contr. de comodat in baza art. 2 astfel:,,Comodatarul are dr. de a disp. de constructia edificata potrivit intereselor sale.Totodata are dr. de a transmite catre alte persoane(fizice), de cetatenie romana, angajati ai *SA* de credinta crestin ortodoxa, ramanind insa unic raspunzator fata de proprietar,indif. de situatia juridica de viitor a SA"

Ar afecta valoarea apartamentului acest lucru?
Un vecin construieste un etaj intreg lipit de casa mea fara acordul meu sau autorizatie de constructie. Am notificat ISC si primaria, dar din pacate nu am primit niciun raspuns. Ce mijloace legale am pentru a opri aceasta constructie? Mi se pare ireal ca se poate face acest lucru si nu exista mijloace legale.
Buna ziua,

Am si eu unele problema cu o firma de consultanta care mi-au oferit consultanta contra-cost pentru depunerea proiectului. In contract era vorba de o taxa pentru depunerea proiectului si de o taxa suplimentara pentru consultanta in cazul in care proiectul era aprobat.

Mi s-au cerut unele clarificari suplimentare pentru proiectul respectiv, dar firma pe care o detin a adunat unele debite si nu mai doresc implementarea proiectului.
Firma respectiva ma obliga acum sa platesc si a doua transa pentru "consultanta" ca o despagubire pentru ca nu mai doresc continuarea proiectului. In contract erau stipulat ca beneficiarul (compania pe care o detin) se angajeaza sa trimita toate documentele la timp, ceea ce am incercat sa respect, dar in contextul actual nu pot achita debitele si sa trimit toate clarificarile necesare.
Din punct de vedere legal sunt obligat sa le achit lor despagubiri in contextul in care nu au prestat serviciile de implementare a proiectului?
Buna ziua,

Am achiziționat din UE de pe un site de licitații un autoturism care avea specificat regimul de TVA inclus nedeductibil. Achiziția a fost realizata printr-o firma neplatitoare de TVA cu un cod de TVA intracomunitar.

Cum se procedează cu plata TVAului? Conform vânzătorului, TVA ul masinii este inclus in pretul de vanzare.