Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA Achizitie masina SRL neplatitor de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA Achizitie masina SRL neplatitor de TVA

Buna ziua,

Am achiziționat din UE de pe un site de licitații un autoturism care avea specificat regimul de TVA inclus nedeductibil. Achiziția a fost realizata printr-o firma neplatitoare de TVA cu un cod de TVA intracomunitar.

Cum se procedează cu plata TVAului? Conform vânzătorului, TVA ul masinii este inclus in pretul de vanzare.
george-neagu, moderator
Achizitia este facuta in regim special cf art 312 din CF ( regim second hand) si nu se datoreaza TVA in Romania , fiind operatiune neimpozabila aici.