avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Activitate VERONICA MORARU

Activitate VERONICA MORARU

Buna ziua,

Legal, ce trebuie sa contina o expertiza tehnica de risc seismic?
Ce legi clarifica acest aspect?
Este obligatoriu sa contina:
- releveu de arhitectura si rezistenta;
- studiu geotehnic;
- raport de incercari?

Multumesc.
Buna ziua!

Am fost anuntata ca de la 1 septembrie voi face altceva, in alt departament.
Conditiile nu se modifica, pe cartea de munca imi voi pastra functia, salariu, tot. Nici fisa postului nu se modifica.
Practic voi face altceva, dar oficial raman ca si pana acum.
Avand in vedere ca urmeaza sa fuzionam cu o alta compania, cum trebuie sa privesc mutarea aceasta?

Multumesc!
Buna ziua.

Pentru lucrari interioare in locuinta aflata in zona protejata am nevoie de plan urbanism,autorizatii,etc?
Lucrarile la care fac referire sunt:
-zugraveli interioare
-schimbare usi si geamuri,pastrand marimea golului
-montare aer conditionat
-montare centrala termica
-gresie si faianta
-instalatie termica,de gaze si electrica.
Am fost inspectata la reclamatia unei vecine si mi s-a spus ca si pentru o zugraveala trebuie sa am autorizatie......

Va multumesc.
Buna ziua.
Cum se pot apara politistii de frontiera arestati?
Sunt ei un pericol pentru societate?
Merita tratati in acest fel?
Cati ar trebui sa fie langa ei?(portarul de la spital,asistenta,doctorul,politistul rutier.profesorul,educatoarea.....toti primesc bani).
Răspuns la discuția concediere abuziva
astazi a avut loc prima infatisare.
am amanat pentru a lua la cunostinta de intampinarea facuta de societate.
ei au depus organigrama de inainte si dupa concedierea mea din care rezulta clar ca au desfiintat postul meu dar au infiintat in acelasi timp un alt departament.
ei spun ca legislatia muncii se refera la decizia de concediere si nu la hotararea aga prin care se desfiinteaza postul cu data la care eu eram insarcinata.
Răspuns la discuția Daune morale
Am biletul de iesire din spital si mai am un concediu medical luat pentru depresie.
Am si martori care pot confirma starea mea de stres.Pe langa astea am si analizele de sarcina facute in luna octombrie,eu in noiembrie pierzand sarcina, care au iesit bine.Am facut toate analizele posibile in sarcina,nu doar cele obligatorii.
Răspuns la discuția Daune morale
MULTUMESC PENTRU RASPUNSURI.
EU AM AVUT O EXPERIENTA NEFERICITA CU ANGAJATORUL DIN A CARUI VINA SARCINA MEA S-A OPRIT IN EVOLUTIE LA 13 SAPTAMANI FARA NICIO PROBLEMA MEDICALA. STRESUL SI FAPTUL CA ANGAJATORUL IMI DESFIINTA POSTUL IN PERIOADA DE GRAVIDITATE,MI-A PROVOCAT O TENSIUNE INTERIOARA CE S-A FINALIZAT CU PIERDEREA SARCINII.
AM ACTIONAT IN JUDECATA FIRMA CERAND DESPAGUBIRI MORALE DE 20.000 EURO.
VROIAM SA STIU CARE ESTE SI DACA ESTE UN CRITERIU DE ACORDARE A ACESTOR DAUNE.
MULTUMESC.
Da,sunt obligatorii studiile superioare.
Eu aveam pana la data obtinerii diplomei 2000 ron brut. Coeficientul de care vorbiti se include in acest brut sau trebuie adaugat?
Multumesc.
Discuție Daune morale
Buna ziua!

Care este cuantumul daunelor morale acordate in instanta persoanelor care au contestat decizia de concediere?
Dar daca acea concediere a afectat in mod psihic angajata iar aceasta a pierdut o sarcina din cauza presiunii angajatorului in urma amenintarii cu desfiintarea postului?

Va multumesc!
Buna ziua!

In cazul in care eu lucrez la o firma din martie 2008 pe functia de functionar administrativ, iar in februarie 2009 am obtinut diploma de licenta si firma din martie 2009 mi-a schimbat functia in inginer productie nu trebuia sa-mi mareasca si salariul?